آموزش مقدماتی شبکه توپولوژی ها

روش مقدماتی شبکه توپولوژی ها و تکنولوژی های شبکه Network

ارتباطات Infrared (مادون قرمز) سیسـتم بی سیم (Wi-Fi) فناوری مادون قرمز شبکه توپولوژی ها و تکنولوژی های شبکه Network

در ارتباطات Infrared (مادون قرمز) از فرکانسهای بالا مصرف می شود. در اینروش سیگنالها نمی توانند از اشیا و دیوارها شبیه سیسـتم بی سیم (Wi-Fi) عبور کنند.

خرید وی پی ان

این امر بکارگیری مادون قرمز را محدود ساخته است. در فناوری مادون قرمز ارسال کننده دریافت کننده باید یکدیگر را ببینند (در خط دید یکدیگر باشند) شبیه یک کنترل کننده راه در دستگاه تلویزیون. اصولا در ارتباطات داخل ساختمان که فاصله ایسگاهها کم باشد از این نحوه استفاده می شود. در اینجا به جای سیم یا فیبر نوری (جلوتر بحث خواهد شد) که رسانه های انتقال هستند از امواج رادیویی یا نور مادون قرمز بعنوان رسانه انتقال مصرف می شود. امواج رادیویی بخاطر برد، پهنای باند و پوشش مکانی بیشتر ، از نور مادون قرمز کاربرد دارند.
فیبر نوری ( Fiber Optic ):

شبکه توپولوژی ها و تکنولوژی های شبکه Network فیبر نوری ( Fiber Optic ) شبکه های WAN

این نوع کابلها رسانه نو در شبکه است که بر خلاف کابل های دیگر در مساوی نوسانات و اختلالات موجود در شبکه مقاوم است . این Media اکثرا بخاطر سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های WAN مصرف می شود. سرعت خیلی اطلاعات در این Media بدلیل پهنای باند زیاد این Media است که در حالت کلی در دو نوع مختلف وجود دارد :
شیشه ای ( Glass Fiber Optic )
پلاستیکی ( Plastic Fiber Optic )
شیشه ای ( Glass Fiber Optic ) پلاستیکی ( Plastic Fiber Optic ) فیبر نوری ( Fiber Optic )

در نوع شیشه ای آن ب شفافیت بیشتر مسافتی که اطلاعات طی می نماید بیشتر است . در حالیکه نوع پلاستیکی آن بدلیل انعطاف خیلی می تواند برای تبادل اطلاعات استفاده شود. هر دو نوع از این Media را نمی توان بیش از اندازه خم نمود. در این حالت ممکن است زاویه شکست نور دچار مساله شده تبادل اطلاعات بدرستی انجام نگیرد. اکثرا نرخ پیاده سازی این Media زیاد بوده و به تجربه بسیاری برای راه اندازی نیاز دارد. نصب کابل نوری و تجهیزات مفرق آن نیاز به وسائل های خاصی دارد کاملا با نحوه نصب کابل های مسی مفرق است . کانکتورهای مورد استفاده در فیبر نوری دو نوع است :
( SC (Subscriber Connector
( ST ( Straight Tip
انتقال سیگنال ( Signal Transmission ):
در حالت کلی سیگنال به دو صورت آنالوگ (Broad Band) و دیجیتال (Base Band ) انجام می گیرد.

خرید کریو, خرید وی پی ان, خرید vpn,خرید فیلتر شکن

در حالت کلی هر یک از دو حالت فوق به سه حالت زیر می توانند تقسیم شوند :
الف ) Simplex : در این حالت انتقال سیگنال فقط در یک جهت ارسال می گردد. (مانند آنتن تلویزیون)
ب) Full Duplex : در این حالت انتقال سیگنال در دو جهت بصورت همزمان می تواند ارسال شود. (مانند تلفن و موبایل )
ج) Half Duplex : در این حالت انتقال سیگنال در دو جهت ولی به صورت غیرهمزمان صورت میگیرد. ( مانند سیسـتم های بی سیم)
در کابلهای شبکه کابل های کواکسیال ارتباط طرفه (Half Duplex ) می تواند داشته باشد ولی در زوج کابل های UTP یا STP با توجه به این که جفت کابل برای دریافت و یک فت کابل هم برای فرستادن اطلاعات مصرف می شود می توان رابطه دو طرفه (Full Duplex ) ایجاد کرد.
Network Operating System یا NOS :
برای اینکه بتوانیم OS تحت شبکه در محیط واقعی شبکه بتواند سرویس های مورد نیاز را ارائه دهد باید پارامترهای زیر را که بوسیله شرکت سازنده OS ارائه شده است در نظر گرفته شود.
Multitasking : به قابلیت انجام چند کار به صورت همزمان گفته می شود.
Multiprocessing : به عملیات پشتیبانی سیستم علت از چندین CPU گفته می شود. WIN 9X دارای چنین قابلیتی ناست و XP ، ۲۰۰۳ Win 2000 چنین قابلیتی را ساپورت می کنند.
Security : به مسائل ی اطلاق می شود که مربوط به امنیت سیستم می شود.
InterOperability : به قابلیت سازگاری با OS های مختلف گفته می شود. XP Win 2000 برای سئو این قابلیت پارامترهای مختلف ی را در نظر گرفته است.
و ولی توضیح بیشتر در رابطه با Inter Operability :
Inter Operability در ویندوز XP و ۲۰۰۰ :
(CSNW (Client Service for Netware :
سرویسی است که بر روی ویندوز XP و ۲۰۰۰ Professional نصب شده است و آنرا قادر می سازد تا با کالاها Novell رابطه برقرار کرده از منابع Share شده بر روی آن استفاده نماید .
(GSNW (Gateway Service For Netware :
زمانی که بخواهیم کلاینت های مایکروسافت از طریق سرور مایکروسافت به سرور ناول وصل شوند بر روی سرور مایکروسافت این سرویس را نصب می کنیم. که قبل از اجرا پنجره ای به نام Select Network Logon ظاهر می شود که در آن باید نام Server اضافی مورد نظر که در مدار وجود دارد را تایپ نماییم. به طور مثال NovellServer
(FPNW (File and Printer Sharing for Netware :
با نصب این سرویس بر روی Win Server رایانه های Novell Client های آن می توانند از منابع به اشتراک گذاشته شده بر روی ویندوز سرور مصرف کنند.
خرید کریو, خرید وی پی ان, خرید vpn,خرید فیلتر شکن
تعریف Packet :
رایانه های برای تبادل اطلاعات داده ها را پارت بندی کرده و به تکه های مختلف تقسیم می کنند تا در صورت ظهور مساله برای قسمت ی از دیتا مجبور به فرستادن کل دیتا نباشند. به هر کدام از این پارت ها Packet گفته می شود. در حالت کلی هر Packet از سه بخش تشکیل می شود:
*
Header : در این سری آدرس هایی از قبیل مبدا مقصد Packet معین می شوند.
*
Data :این بخش اطلاعاتی که قرار است به مقصد معلوم منتقل شود قرار می گیرد.
*
Trailer : در این پارت اطلاعات ویژه به Error Checking مربوط به Packet قرار می گیرد

معرفی کامل مجموعه نرم‌افزاری آفیس ۲۰۱۳ مایکروسافت به همراه جزئیات کامل

مطمئنا مهمترین تغییر ایجاد شده در آفیس ۲۰۱۳ مربوط به نحوه دسترسی به فایل‌ها است. در این ورژن از آفیس، مایکروسافت به سمت سیستم ‌ «اشتراک‌گیری» حرکت کرده و فایل‌های اداری شما را با اکانت Microsoft ID‌تان گره‌ زده است. به این‌ترتیب از طریق وسائل های مختلف دسترسی به تنظیمات فایل‌های آفیس ذخیره شده در فضای ابری اسکای درایو (SkyDrive) میسر می‌شود. همان گونه که قطعا حدس زده‌اید این نسخه از آفیس با صفحه لمسی تبلت‌ها خوب سازگار شده و فضای خالی بین مسائل مختلف روی صفحه بیشتر شده تا کاربران راحت‌تر بتوانید از طریق وسائل های مجهز به صفحه لمسی از آن مصرف کنند. در نرم‌افزارهای چون Word و Powerpoint حالت خواندن (Read-Mode) اضافه شده است که در آن می‌توانید فایل یا پرزنتیشن مورد نظر را بصورت تمام صفحه مشاهده بکنید با حرکت انگشت برروی نمایشگر، صفحه‌های فایل مورد نظر خود را ورق بزنید.

خرید و فروش نرم افزار
پکیج های آموزشی
خرید و فروش نرم افزار

مایکروسافت علاوه بر مسائل ذکر شده، قابلیت‌های تازه و جذاب دیگری را به آفیس اضافه کرده که از آن عبارت می‌توان به امکان ویرایش فایل‌های PDF اشاره کرد. بهتر چنانچه مشتاق شده‌اید تا با بخش‌های مختلف آفیس بیشتر آشنا شوید خواندن مقاله را ادامه دهید.
نگاه‌کلی

چنانچه تصور می‌کنید مایکروسافت بطور کامل آفیس را از پایه تغییر داده آن را فقط با رابط کاربری ویندوز ۸ سازگار کرده در غلط هستید. شما می‌توانید همان ریبون آشنای آفیس (نوار منوی بالای نرم‌افزارهای آفیس ۲۰۰۷ ۲۰۱۰) را در آفیس ۲۰۱۳ داشته باشید. چنانچه ریبون را در آفیس ۲۰۱۳ فعال بکنید حس قربت نخواهید کرد. ریبون در گوشه پنجره نرم‌افزارهای مختلف Word, Excel, Outlook و دیگر وسائل های آفیس وجود دارد کاربر براحتی می‌تواند آن را فعال نماید .

منوی استارت آفیس هم شباهت بسیاری به ورژن قبلی دارد اما دسترسی به اسناد و امکانات مختلف را ساده‌تر کرده است. مایکروسافت امکان لاگین کردن با Microsoft ID را از طریق گوشه سمت راست بالای صفحه میسر کرده است. شما می‌توانید اکانت خود را به Flicker یا LinkedIn متصل بکنید و همین طور امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای کلاد SkyDrive را هم خواهید داشت. در آفیس ۲۰۱۳ همچون ویندوز ۸، امکان سفارشی‌کردن پس‌زمینه نوار وسائل وجود دارد.

رابط کاربری آفیس ۲۰۱۳ با صفحه‌های لمسی سازگار شده ولی هنوز طراحی آن طوری نیست که به راحتی بتوان با تبلت یا وسائل های مجهز به صفحه لمسی از آن استفاده کرد. لمس کردن منوهای ریبون مساله است اساسا هنوز برای مصرف آسان از آفیس ۲۰۱۳ نیازمند ماوس کی‌برد هستید.
Word 2013

مایکروسافت در نرم‌افزار Word برروی ارتقاء سطح کیفی خواندن اسناد تمرکز کرده است. قابلیت تازه Read Mode در Word 2013 چیدمان نوشته‌ها را بر طبق صفحه نمایش وسائل کاربر تغییر می‌دهد تا خواندن متون ساده‌تر شود. در حالت Read Mode نوار وسائل و دیگر وسائل های روی صفحه مخفی می‌شوند تا حداکثر فضا به متون اختصاص داده شوند. در این حالت کاربر می‌تواند به سمت پایین یا بالای صفحه اسکرول نماید یا با مصرف از انگشت‌های برروی قسمت ی از متن، نمودار جدول بزرگنمایی داشته باشد.

در آفیس ۲۰۱۳ پشتیبانی از فرمت PDF به میزان ‌ قابل ملاحظه‌ای اصلاح یافته است، کاربران به راحتی می‌توانند فایل‌های PDF را در Word باز کرده برروی آنها تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنند. بصورت پیش‌فرض فایل‌های PDF بصورت حفاظت شده نمایش داده می‌شوند اما یک دکمه برای فعال‌سازی حالت ویرایش وجود دارد که با فشار دادن آن می‌توانید محتوای فایل PDF را ویرایش کرده پس روی فایل نو ذخیره بکنید . هنوز حالت ویرایش فایل‌های PDF بسیار بهتر عمل نمی‌کند اما برای اعمال تغییرات جزئی مناسب است.

Office 2013 / Word 2013

یکی از قابلیت‌های دوست‌داشتنی و تازه Word 2013 که Resume Reading نام‌گذاری شده به شما این امکان را می‌دهد که خواندن یک فایل را در وسائل های دیگر و از ادامه همان بخش ی که پیش‌تر در یک وسائل دیگر خوانده‌اید، دنبال نمایید. به عنوان مثال چند صفحه از یک سند متنی را در رایانه شخصی تحقیق می‌کنید پس اطلاعات آن بصورت اتوماتیک در فضای ابری SkyDrive ذخیره می‌شود و در نهایت می‌توانید از طریق تبلت یا رایانه دیگر ادامه سند را بررسی کنید. خوشبختانه برای استفاده از این قابلیت نیازی به اعمال تنظیمات ویِژگزینشه وجود ندارد تمام چیز بصورت اتوماتیک صورت می‌پذیرد.

چنانچه در آفیس ۲۰۱۳ با اکانت مایکروسافت خود لاگین بکنید به راحتی می‌توانید فایل‌های ایجاد شده را در فلیکر یا SkyDrive ذخیره بکنید .

از دیگر تغییرات اعمال شده در Word 2012 می‌توان به چیدمان خوب متون، نمودارها و عکس های اشاره کرد. وسائل صفحه‌بندی نو Word امکان مشاهده پیش‌نمایش از نحوه جای گیری تصاویر، ویدیو یا اشکال مختلف را در زمانی که آنها را برروی صفحه کشیده و رها می‌کنید، می‌دهد.

Word 2013 از ویدیو‌های آنلاین پشتیبانی می‌کند یعنی شما می‌توانید در بین محتوای خود ویدیو اضافه بکنید . کاربر نیز اگر به اینترنت متصل باشد می‌تواند ویدیو را در همان محیط Word پخش و مشاهده نماید . شما می‌توانید ویدیوهای مورد نظر را از سرویس‌های همچون Bing Video, Youtube و یا سرویس‌های دیگری که امکان Embed شدن ویدیوها را دارند، انتخاب کرده و به محتوای خود اضافه بکنید .

در ورد ۲۰۱۳ و در حالت Read Mode، امکان جمع کردن یا باز کردن پاراگراف‌های مختلف وجود دارد تا کاربر خوب بتواند اطلاعات موجود برروی صفحه را مدیریت نماید این کار به راحتی با فشار دادن کلید ماوس یا لمس کرد صفحه انجام می‌شود. در Word 2013 شما می‌توانید فایل‌ مورد نظر را برای نمایش در فضای آنلاین ذخیره بکنید . در این حالت کاربران حتی اگر مجموعه نرم‌افزاری آفیس را برروی رایانه نصب نداشته باشند، باز هم می‌توانند محتوای فایل را مشاهده کنند.
Excel 2013

نرم‌افزار صفحه وسیع اکسل مایکروسافت، پیش از این نیز با قابلیت‌های متنوع و طیف وسیع ی از توابع به یکی از مهمترین وسائل های مورد نیاز شرکت ‌ها تبدیل شده بود. اما مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۳ نگاه ویژه‌ای به این نرم‌افزار داشته قابلیت‌های تازه‌ای را به آن اضافه کرده است. مهمترین قابلیتی که به اکسل ۲۰۱۳ اضافه شده Flash fill نام دارد که کار با اکسل را بسیار ساده‌تر از پیش کرده است. این قابلیت بصورت اتوماتیک چیدمان نحوه نمایش اطلاعات را بر طبق مصرف شما از اکسل تغییر داده و بصورت اتوماتیک اطلاعات وارد شده را کامل می‌کند بدون آنکه نیازی به نوشتن ماکرو یا فرمول خاصی باشد. این قابلیت به ویژه زمانی که در حال نوشتن فرمول هستید بسیار کارآمد است.

Office 2013 / Excel 2013

اکسل از نظر به نمایش نموداری اطلاعات نیز پیشرفت کرده است. قابلیت Quick Analysis به صورت اتوماتیک مناسب‌ترینآموزش برای نمایش اطلاعات یا نوع نمودار مناسب را توصیه می‌دهد. علاوه بر این، تعدادی انیمیشن‌ به نمودارها اضافه شده که نمایش اطلاعات را خوبتر می‌کند.

مایکروسافت همچنین امکان یکپارچه‌شدن نرم‌افزارهای مختلف با اکسل را نیز فراهم کرده است. این قابلیت به تولیدکنندگان نرم‌افزار مجوز می‌دهد تا افزونه‌های مختلف ی را تولید کنند که قادر به برقراری رابطه بین اطلاعات موجود در وب اکسل باشند. این قابلیت برای کمپانی ‌ها و کاربران حرفه‌ای کاربرد خواهد داشت.

Excel 2013 همچون Word 2013 از قابلیت Present Online پشتیبانی می‌کند. این قابلیت، امکان اشتراک‌گذاری صفحه از اکسل را برروی فضای وب میسر می‌کند و کاربران برای مشاهده آن نیازی به نصب مجموعه آفیس برروی رایانه خود نخواهند داشت.

دو قابلیت دیگری که فقط در ورژن Professional Plus آفیس گنجانده شده است یکی Quick Explore است که امکان تجزیه تحلیل اندازه وسیع ی از اطلاعات را میسر می‌کند دیگری Power View نام دارد کهروش تازه‌ای برای ترکیب اطلاعات، نمودارها گراف‌های مختلف و مشاهده آنها در یک نگاه است.
Powerpoint 2013

در آفیس ۲۰۱۳ قابلیت‌های تازه‌ای به پاورپوینت اضافه شده است. این نرم‌افزار که امروزه به وسائل مطمئن همگانی برای دانش‌آموزان و کارمندان تبدیل شده، اکنون پشتیبانی بهتری از شبکه‌های اجتماعی داشته و برروی وسائل های مجهز به چندصفحه نمایش نیز بهتر کار می‌کند. در پاورپوینت ۲۰۱۳ می‌تواند عکس‌های مورد نظر را مستقیما از فیس‌بوک یا فلیکر و بدون نیاز به ذخیره کردن آنها برروی رایانه به پاورپوینت اضافه نماید . چنانچه با اکانت مایکروسافت خود در پاورپوینت لاگین بکنید آن وقت می‌توانید به عکس های موجود در فضای ابری SkyDrive یا Sharepoint دسترسی داشته باشید.

Microsoft Office 2013 / Powerpoint 2013

حالت پرزنتیشن در پاورپوینت ۲۰۱۳ اصلاح یافته و کار را بسیار ساده‌تر کرده است. چنانچه در وقت پرزنتیشن از دو نمایشگر استفاده بکنید به راحتی می‌توانید نکات نوشته شده را در نمایشگر و مسائل ی که قصد نمایش آنها را دارید در نمایشگر دیگر مشاهده نمایید. در این حالت حضار تنها صفحه مربوط به پرزنتیشن را مشاهده خواهند کرد.

شبیه دیگر وسائل های آفیس ۲۰۱۳، در پاورپوینت ۲۰۱۳ نیز منوی استارت با طیف وسیع ی از تنظیمات و قالب‌های سازگار با صفحه عریض وجود دارد. شما می‌توانید بر طبق نیاز خود یکی از قالب‌های آماده آفیس را انتخاب برای پروژه مصرف نمایید. وسائل انتخاب کننده رنگ نیز وجود دارد که از طریق آن می‌توانید رنگ مورد نظر خود را از جاهای مختلف گزینش و قالب را بر اساس آن تغییر دهید.

مایکروسافت پشتیبانی از فایل‌های صوتی عکس ی زیادتری را در پاورپوینت اضافه کرده است ولی برخلاف Word 2013 در Powerpoint 2013 نمی‌توان ویدیو آنلاین را به پرزنتیشن اضافه کرد.

قابلیت Resume Reading که امکان مشاهده ادامه پرزنیتیشن را فراهم می‌کند در پاورپوینت ۲۰۱۳ وجود دارد اما به شرطی که در اسکای درایو خود لاگین کرده باشید. قابلیت Present Online نیز به شما یاری می‌کند تا فایل‌های پرزنتیشن خود را در فضای آنلاین و برای افرادی که پاورپونیت برروی رایانه شان نصب نیست، به اشتراک بگذارید.
Outlook 2013

اما در آفیس ۲۰۱۳ بیشترین تغییرات اصلاح ‌ها مربوط به اوت‌لوک ۲۰۱۳ است. Exchange ActiveSync در Outlook 2013 امکان اتصال سرویس‌های مختلف ایمیل از عبارت Hotmail را میسر می‌سازد. پیش از این Outlook از POP و IMAP پشتیبانی می‌کرد اما تقویم کانتکت‌ها را همگام نمی‌کرد، نیز اکنون می‌توانید این مسائل را هم به همراه نامه‌ها همگام بکنید . یعنی شما می‌توانید قرارملاقات‌های در جی‌میل را نیز با اوت‌لوک همگام (Sync) بکنید .

پشتیبانی از شبکه‌های اجتماعی در اوت‌لوک ۲۰۱۳ ارتقاء یافته است شما می‌توانید از طریق اوت‌لوک به حساب فیس‌بوک LinkedIn خود دسترسی داشته باشید. اما این قابلیت در حال حاضر دچار مسائل ی که قرار است در نسخه نهایی رفع شود.

در Outlook 2013 نوار مسیریابی بصورت پیش‌فرض در پارت چپ صفحه جمع شده است. وسائل های حذف، حرکت دادن، علامت‌گذاری کردن و علامت زدن به عنوان خوانده شده نیز در قسمت راست صفحه قرار داده شده‌اند. شبیه دیگر وسائل های آفیس، منو ریبون هنوز در Outlook 2013 نیز وجود دارد اما چنانچه آن را مخفی بکنید فضای بیشتری خواهید داشت بدون آن هم می‌توانید به تمام امکانات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

قابلیت MailTips به شما اطلاع می‌دهد که مخاطب شما در شرکـت حضـور ندارد، یا از خارج از شرکت به شما جواب داده است یا اگر فراموش بکنید که پیوست یک نامه را اضافه بکنید به شما هشدار می‌دهد. MailTips در واقع مانع از ظهور غلط ات رایح می‌شود.

مایکروسافت همچنین نوار تازه اضافه کرده که در آن گزارش آب هوا نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید گزارش آب و هوای مناطق مختلف جهان را از طریق این نوار مشاهده بکنید . به یاری این وسائل کاربر می‌تواند پیش‌بینی وضعیت آب هوای سه روز آینده چند نقطه مختلف جهان را بصورت یکجا مشاهده نماید .
OneNote 2013

مایکروسافت به تلاش برای تشویق کاربران به مصرف از دفترچه یادداشت دیجیتالی OneNote ادامه می‌دهد. خـبر خوش اینکه OneNote بصورت یک نرم‌افزار جداگانه و مستقل از آفیس برای ویندوز ۸ ارائه خواهد شد. هرچند این نرم‌افزار برای رایانه های رومیزی طراحی شده ولی مایکروسافت نسخه ویژه وسائل های تلفن همراه مبتنی بر اندروید ، iOS و ویندوز فون را نییز منتشر خواهد کرد.

در OneNote قابلیتی‌های مثل : نمایش تمام صفحه، ذخیره اتوماتیک ، وسائل های نو برای تهیه جدول، یکپارچگی با Outlook، ضبط و اضافه کردن صدا و جستجوی بهتر اضافه شده است.
جمع بندی

مایکروسافت با ارائه آفیس ۲۰۱۳ در تلاش است تا محبوبیت سرویس مشابه گوگل که بیشتر شرکت ‌های کوچک از آن استفاده می‌کنند را دفع نماید . بسیاری از نرم‌افزارهای مجموعه آفیس به جز Outlook و Powerpoint دستخوش تغییرات جزئی شده‌اند. اما در نهایت مایکروسافت توانسته قدم‌هایی برای یکپارچه کردن آفیس با سرویس ابری بردارد و هم اکنون رابطه بهتری بین SkyDrive, Office و ویندوز برقرار شده است. این مورد نهایتا منجر به اصلاح اکوسیـستم مایکروسافت می‌شود. با این اقدام، تنظیمات و فایل‌های کاربر از طریق وسائل های مختلف در دسترس خواهد بود.

متاسفانه هنوز آفیس ۲۰۱۳ به بهتر ی از صفحه لمسی تبلت‌ها پشتیبانی نمی‌کند به عنوان مثال کار کردن با صفحه‌های وسیع اکسل یا فایل‌های متنی ورد در تبلت‌ها مساله است. اما در حالت Read Mode تمام چیز بهتر طراحی شده و با صفحه لمسی به بهتر ی سازگار شده است ولی اگر بخواهید محتوای را ویرایش بکنید دچار مساله خواهید شد.

هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت ورژن ‌های مختلف آفیس اعلام نشده اما آنطور که معین است نحوه عرضه ورژن ‌های مختلف آفیس به طور کامل با ورژن ‌های قبلی مفرق خواهد بود. به موازات آفیس ۲۰۱۳ سرویس مبتنی بر کلاد مایکروسافت یعنی Office 365 نیز عرضه خواهد شد. علاوه بر این، ورژن ‌ای از آفیس برای تبلت‌های ARM که مبتنی بر ویندوز RT هستند ، منتشر خواهد شد که تنها حاوی نرم افزار های Word، Powerpoint، Excel و OneNote خواهند بود. در نهایت مجموعه ‌های بزرگ می‌توانند ورژن اختصاصی سرور را دریافت کنند که سازگار با امکاناتی چون Exchange ،SharePoint Lync خواهد بود.

گران‌ترین خانه‌‌های دنیا

این به اصطلاح عمارت‌ها با قیمت‌های میلیون دلاری جزء لوکس‌ترین و خاص‌ترین نمونه‌ها در جهان محسوب می شوند.

بسیاری از افراد رویای اقامت در خانه ها عمارت های لوکس که تعداد اتاق‌هایشان قابل شمارش نیست را در سر دارند.

خانه‌هایی با فضایی باز امکانات رفاهی متعدد دکورهای لوکس و گران قیمت که حتی بسیاری از آن‌ها حتی کاربردی عملی ندارند.

با این وجود اقامت و خرید این خانه‌های میلیونی برای بسیاری از افراد غیر ممکن است و تنها عده ای محدود توانایی خرید چنین عمارت هایی را دارند.

در همین راستا در ادامه مطلب به معرفی برخی از گران‌ترین و لوکس‌ترین عمارت ها خانه ها در جهان که قیمت‌هایی میلیونی دارند می‌پردازیم.

قلعه برن
بسیاری از افراد قلعه برن را با نام مستعار آن یعنی “قلعه دراکولا” می‌شناسند. این عمارت فوق العاده در نزدیکی مرز والاسیا و ترنسیلوانیا واقع شده. نام قلعه دراکولا از آنجایی برای این عمارت بزرگ گزینش شده است که ولاد سوم (مشهور به ولاد به میخ کشنده یا ولاد دراکولا) زمانی در این قلعه اقامت داشته است. امروزه قلعه برن به یک موزه تبدیل شده که برای بازدید عموم قرار گرفته است اما قبل از آن قلعه برن متعلق به خانواده ای سلطنتی رومانیایی بوده است. این قلعه ۱۷ اتاق داشته با قیمت ۸۰ میلیون دلار به دولت رومانی فروخته شده است.


املاک منطقه ٢٢
مسکن منطقه ٢٢
املاک در منطقه ۲۲ تهران

آپداون کورت
این خانه رؤیایی در زمینی بزرگ در سوری انگلیس قرار گرفته است. عمارت آپداون کورت در سال ۱۹۲۴ ساخته شد ولی به دلیل آتش سوزی شدیدی که در آن رخ داد مجدداً طراحی ساخته شد. آپداون کورت دارای ۱۰۳ اتاق است که ۲۴ تای آن اتاق خواب هستند . علاوه بر ۱۰۳ اتاق این عمارت دارای یک مسیر عبور خودروی مرمری با سیـستم گرمایش، زمین تنیس، ۵ استخر شنا، ۲ محوطه بولینگ، زمین اسکواش، سینما، و یک گاراژ با ظرفیت ۸ لیموزین بزرگ است. در سال ۲۰۰۵ آپداون کورت با قیمت ۱۳۸ میلیون دلار گران‌ترین خانه در جهان محسوب می‌شد.

مینور
عمارت مینور که به عمارت اسپلینگ میونذر مشهور است در شهر لس انجلس کالیفرنیا قرار دارد. این خانه لوکس و گران قیمت در ابتدا برای تهیه‌کننده تلویزیونی مشهور ی به نام آرون اسپلینگ و خانواده‌اش ساخته شده بود. ولی بعدها به فرد دیگری با قیمت ۱۰۰ میلیون دلار فروخته شد. مینور در فروش گران‌ترین خانه آمریکا محسوب می‌شد. این خانه بسیار لوکس گران قیمت دارای ۱۲۳ اتاق، باشگاه بدن‌سازی ۲ طبقه، سالن سینما، سالن بولینگ، زمین تنیس ۲ استخر است.

پیناکل
پیناکل خانه لوکس یک مرکز تفریحی اسکی شخصی ۱۵۵ میلیون دلاری لست که در کوه‌های موناتانا واقع شده است. این خانه ویِژگزینشه متعلق به خانواده بلیکست بوده که کلوپ یلواستون نیز جزء دارایی‌های آن‌ها است. کلاب یلواستون باشگاه اسکی است که اعضای آن تنها از بین میلیونرها می باشند . این عمارت دارای ۱۰ اتاق مجزا است که تمام آن‌ها دارای سیسـتم گرمایش از کف اتاق هستند علاوه بر این در هراتاق نیز شومینه در نظر گرفته شده است. حتی مسیر تردد خودرو به این خانه دارای سیـستم گرمایش است تا خودرو ها در زمستان و برف آسان بتوانند تردد کنند.

قلعه هارست
قلعه هارست در ایتدا برای ویلیام رندولف هارست ساخته شده بود ولی بعد از مرگ وی در سال ۱۹۵۱ کمیسیون محیط بانی کالیفرنیا این خانه را خریداری کرد و آن را به یکی از دیدنی ‌های توریستی منطقه تبدیل کرد. این قلعه فوق العاده زیبا داری ۵۶ اتاق خواب، ۶۱ سرویس حمام، ۱۹ اتاق نشیمن، و چند صد متر فضای باغ بسیار قشنگ است. علاوه بر این‌ها، قلعه هارست دارای استخرهای داخلی خارجی، زمین تنیس، سالن سینما و بزرگ‌ترین باغ‌وحش شخصی جهان است.

پنت هاوس وان هاید پارک
پنت هاوس وان هاید پارک بالاترین طبقه آبخش مان لوکس هوان هاید پارک در لندن است. این پنت هاوس نمایی فوق العاده از شهر لندن هارودز دارد و اخیرا ً با قیمت ۲۵۵ میلیون دلار به فروش رفته است. این پنت هاوس ۲ طبقه دارای شیشه‌های ضد گلوله و تصفیه کننده هوا است. سرویس اتاق ۲۴ ساعته در اختیار ساکنین این پنت هاوس بسیار لوکس است.

ویلا لئوپولدا
ویلا لئوپولدا یکی از مشهور ترین لوکس‌ترین ویلاهای شهر ویلفرنش در کشور فرانسه است. قیمت ۵۱۰ میلیون دلاری این ویلا آن را به گران‌ترین عمارت موجود در اروپا تبدیل کرده است. پادشاه بلژیک لئوپولدا دوم این ویلای لوکس را در سال ۱۹۰۲ در این شهر بنا کرد. ویلا لئوپولدا دارای ۱۱ اتاق خواب و ۱۴ سرویس حمام است. از زمان ساخته شده این عمارت لوکس بارها خرید فروش شده است حتی در یک برهه زمانی بیل گیتس مالک این ویلا بوده است.

آنتیلیا
آنتیلیا یک مجموعه مسکونی است که در شهر بمبئی هند واقع شده است. در حال حاضر این عمارت با قیمت ۱ میلیارد دلار گران‌ترین خانه در جهان محسوب می‌شود. آنتیلیا متعلق به مو کاش آمبانی، ثروتمندترین فرد هند است. این برج لوکس دارای ۲۷ طبقه به همراه باغ‌های معلق بوده که ۳ پد فرود هلیکوپتر هم دارد. ۶ طبقه از این ساختمان به تنهایی متعلق به خودروهای لوکس مالک این خانه است.

آشنایی با مشاغل خانگی

هدف از جمع آوری مطالب این نوشتار، آشنایی با مبحث «مشاغل خانگی» فرصت هایی است که این مشاغل می تواند در جهت رفع بیکاری از سویی و تولید ثروت از طرف دیگر ایجاد نمایند. حقیقت آن است که مشاغل خانگی به ویژگی ها ی ویِژگزینشه خود در جهت رفع بیکاری بسیار تاثیر گذار بوده و کشورهایی که برنامه هایی را برای تقویت این مشاغل به کار گرفته اند به نتایج موفق یت آمیزی هم رسیده اند. ایجاد اشتغال با حداقل سرمایه، امکان کار کردن به صورت پاره وقت، دوره آموزش ی کوتاه مدت، عدم نیاز به فضای خاص و … امکانات انکارناپذیری است که این گونه مشاغل داشته و ضرورت توجه جدی به این مسئله را آشکارتر می سازند.


مشاغل خانگی
در کشور ما هرچند این گونه مشاغل سابقه تاریخی دارند ولی برنامه خاصی برای شناسایی، پشتیبانی و یا نظارت بر آنها پیاده نشده و توانمندی و ظرفیت این مشاغل در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور ناشناخته باقی مانده است امیدواریم که این نوشتار فتح بابی برای توجه جدی تر مسئولان مکانی به ظرفیت های این گونه مشاغل بوده منجر به برداشتن گامی دیگر در جهت کاهش بیکاری در منطقه گردد.

تعاریف

کسب و کار خانگی (Home business) به آن بخشی از کسب کارها گفته می شود که ممکن است لزوماً مشارکت تمام اعضای خانواده را در بر نداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به کار اقتصادی مشغول باشند. از نظر ILO (سازمان بین المللی کار) موقعیت مکانی یعنی وجود کسب و کار در منزل معیار تلقی نمودن آن به عنوان مشاغل خانگی است. این در حالی است که کسب کار خانوادگی، به کسب و کارهایی اطلاق می شود که کار های اجرایی (مدیریتی – مالی) و عملیاتی آن ها بر عهده اعضای یک یا چند خانواده باشد تصمیمات استراتژیک و سرنوشت ساز در مورد مجموعه یا کسب و کار بوسیله آن ها اتخاذ گردد.

به طور خلاصه می توان به مشاغلی که با عضویت اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب کار مجاز بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد، مشاغل خانگی گفت.

کسب و کارهای اقتصادی مبتنی بر خانه را به سه دسته تقسیم می کنند:

الف:کسب وکار خانگی (Home business)

در این شیوه ، فرد شغل را به منـزل می‌آورد به جای این که هزینـه‌هـای زیادی برای اجاره یا خرید ساختمان بدهد، می‌تواند در منزل خود ، کـار شغل خود را به انجام برساند. در این نوع کسب و کار ارزش افزوده کالاها و خدمات تولید شده، نصیب‌ مالک خانه می‌شود.

ب: کسب وکار مبتنی بر خانه (Home based business)

در این روش ، افراد کالاها خدمات تولیـد شده خود را در درب یا در داخل منازل دیگران تحویل می‌دهند. در این نوع نحوه کسب و کار ، با اهمیت نیست که کالاها در کجا تولید شده ، بلکه معیار این است که کالاها خدمات در منازل‌ مصرف‌کنندگان تحویـل داده ‌شود. در این نوع کار خانگی ، ارزش افزوده کـالاها و خدمات نصیب کسـی می‌شود که از بیرون این کالاها را می‌آورد.

ج: کار‌آفرینی مبتنی بر خانه (home based entrepreneurship)

این نوع کار‌آفرینی جمله است از فرآیند ایجاد اشتغال در خانه از راه تشکیل مجموعه منحصر به فردی از منابع به منظور بهره‌گیری از فرصتها.

انواع مشاغل خانگی:

به طور کلی می توان انواع مشاغل خانگی را در چهار دسته تقسیم بندی نمود:

۱) رشته های صنایع دستی ( handicrafts)

می توان خانه ها را به مکانی برای تولید صنایع دستی تبدیل نمود. چرا که اینگونه صنایع احتیاج به فضای زیاد یا دستگاههایی ویِژگزینشه نداشته و به راحتی می توان اتاقی از منزل را به کارگاهی کوچک تبدیل نمود. کشور ما به دلیل قبلیه فرهنگی و تاریخی خود، کشوری توانمند در زمینه صنایع دستی بررسی می گردد به نحوی که ایران به همراه هند چین ، سه قطب برتر صنایع دستی در جهان شناخته می شوند. در کشور ما حدود ۲۴۰ رشته صنایع دستی وجود دارد که لزوم تذکر بیشتر به این بخش را نمایان می سازد.

از خصوصیات ی تولید صنایع دستی می توان به مسائل ذیل اشاره نمود:

- امکان فعالی ت در فضاهای محدود

- مصرف از مواد اولیه در دسترس

- وسائل و تکنولوژی ساده ابتدایی

- مهارت مبتنی بر راهنمای سینه به سینه

- نیاز به سرمایه محدود

- تبلیغ انتشار فرهنگ بومی

۲) فعالی ت های به اصطلاح زیر پله ای : معمولا ، افراد شاغل در این گروه انگیزه‌های غیرقانونی دارند، مانند تولید اجناس تقلبی، یا فعالی تهایی که انگیزه‌هایی مثل گریز از مالیات، عوارض، نظارتهای بهداشتی دلایلی از این قبیل دارند. به طور مثال می توان از بسته بندی های مختلف مواد غذایی یا دارویی در منازل و … نام برد

۳) خدماتی که در منزل قابل ارائه است: نظیر آرایشگری، خیاطی و … اما برخی مشاغل به صورت سنتی و با محوریت خانواده در خانه ها انجام می گیرد. نظیر برگزاری دوره های آموزش ی، شیرینی سازی، خشک نمودن سبزی، پخت انواع رب، تولید مرباهای خانگی، ترشی سازی …

۴) خدمات اینترنتی قابل ارائه در منزل : با گسترش اینترنت این گونه مشاغل نیز رونق ویژه ای گرفته است که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایای مشاغل خانگی:

طبق نظر محققان ۳ مزیت شغلی بر کسب و کارهای خانگی مترتب است:

۱- حفظ اصول آدم ی در محل کار: مشاغل خانگی به راحتی می توانند سطوح بالاتری از حس آدم دوستی را نسبت به کمپانی های معمولی از خود نشان دهند.

۲- توجه به عملکرد بلند مدت: کسب و کار خانگی آسان تر از مدیرانی که باید به طور سالیانه حساب پس دهند، می توانند به کارهای بلند مدت بیندیشد.

۳- تأکید بر کیفیت: کسب کار های خانگی مدت هاست که مزیت ارائه کیفیت بها دادن به مشتری را حفظ کرده اند.

علاوه بر مسائل فوق از ویژگی ها ی زیر به عنوان مهمترین دلایل رویکرد مردم به مشاغل خانگی یاد می شود:

۱) پایین بودن هزینه راه اندازی

۲)پایین بودن میزان ریسک سرمایه گذاری

۳) حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن اجاره کارگاه

۴) حذف هزینه ایاب ذهاب

۵) استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده

۶) امکان کارکردن به صورت پاره وقت

۷) تناسب با ویژگیهای جسمی افراد معلول کم توان

۸) آزادی و استقلال عمل بیشتر

۹) احتیاج به راهنمای های ساده کوتاه مدت

۱۰) ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان

۱۱) انعطاف پذیری کار

۱۲) گسترش فرهنگ کار در خانواده

عوامل اثر گذار بر مشاغل خانگی

تحقیقات بسیاری در مورد کسب و کار خانگی عوامل موثر بر آن صورت گرفته است که به طور کلی می توان این عوامل را به سه دسته تقسیم نمود:

عوامل مربوط به امورشخصی (ریسک پذیری، مهارت های مدیریتی، گرایش به نوآوری و …)

عوامل مربوط به امور خانگی (تمایل اعضای خانواده برای پیوستن به کسب کار، حاکمیت خانواده، تأثیر روابط خانواده بر روابط کاری و …)

عوامل محیطی (محیط فرهنگی، اجتماعی، محیط قانونی و * فـــــــارم فـــــــا *، محیط کسب و کار، محیط فنی اقتصادی و …)

مشکلات شاغلین این بخش:

هر چند مشاغل خانگی دارای ظرفیت ها و توانایی های قابل توجه برای ایجاد اشتغال می باشند ولی مسائل ی گریبانگیر افراد ارتباط با این مشاغل است . ممکن است گاهی از این مشکلات ، نبود قانونی برای ساماندهی شناسه دار کردن این مشاغل عدم اعطای مشوقهای پشتیبانی ی و نظارتی دولتی (شبیه اعطای تسهیلات، تعریف جوایز، تعیین بیمه ها … ) در این زمینه باشد.

به هر تقدیر مهمترین مسائل ی که شاغلین این بخش با آنها درگیر هستند حاوی :

- تداخل کار زندگی ممکن است برخی اوقات خوشایند سایر اعضای خانواده نباشد.

- رابطه با بازار فروش کالاها محدود می شود

- پایین بودن تیرا‍ژ تولیدات یا سطح خدمات قابل ارائه به دلیل محدودیت تعداد نیروی آدم ی

- اکثرا ٌ درآمد محدودتری دارند.

- تعریف نشدن بیمه های اجتماعی ویِژگزینشه این مشاغل

هتل ها و سوغات مهم شهر مشهد

انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق
Turquoise & Agate Jewelry and Ring
فیروزه تراشی عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از ارزش اهمیت والایی برخوردار بوده وزینت آلات ساخته شده با نگین این سنگ ها امروزه درزمره سوغاتی است که زائرین و مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهرهای خود می برند. کهن ترین سنگ فیروزه در یک کاوش باستان شناسی در نیشابور کشف گردیدکه قدمت آن ۵۵۰۰ سال قبل برآورد گردید. این امر نشان می دهد سنگ فیروزه هزاران سال پیش مورد مصرف جوامع گذشته بوده است. محصولات فیروزه برطبق کیفیت و رنگ نام های مختلف ی که مرغوب ترین آن ها دارای رنگ آبی روشن است. از این سنگ انواع گردنبند، انگشترو ساخته و به بازار عرضه می شود.قدمت تراش روی عقیق به سه هزار سال پیش می رسد که بعد از برش سنگ آن را تراش داده پس جلا می دهند. انواع عقیق عبارتند از ایرانی ، یمنی هندی.

هتل های مشهد

پرچم های مذهبی
Religio Flags
تولید پرچم های مذهبی از عبارت هنرهایی است که به وجود مضجع پاک مطهر حضرت رضا(ع) در مشهد دارای ارزش زیادی است. با این وصف این گونه پرچم ها به عنوان سوغاتی متبرک بوسیله زائرین هیأت های مذهبی استان ها شهرهای دیگر کشورهای مسلمان شبیه عربستان کویت، هندوست ها پاکستان خریداری می شود تا در ایام سوگواری و دیگر مراسم مذهبی از آن مصرف شود. پرچم های مذهبی بر روی پارچه جیربه رنگ های سبز سیاه تولید شده و دارای انواع بزرگ دو چوبه، باریک تابلویی است که نوع مبوسیله آن به سفر ه صلوات مشهور است . روش دوخت آن بهروش قلاب دوزی توپری است که عبارات مذهبی برروی آن ایجاد می شود. نوع دیگر تولید پرچم های مذهبی زری دوزی حروف بریده شده و نوع ویژه مساجد است.

جام چهل کلید
Jam-e-Chehel Keleed
امروزه در فروشگاهها اماکنی که انواع سوغات مشهد عرضه می شود. جام هایی طلایی رنگ به چشم می خورد که برروی هم چیده شده و در بازار بنا به شکل ظاهری آن به جام چهل کلید مشهور است. گویا این جام بعد از روی کار آمدن خاندان صفوی برای فال طالع بینی مورد مصرف غیب گویان فال گیران قرار می گرفت. برلبه باریک جام سوراخ ریزی وجود داشت که چهل قطعه کوچک باریک مستطیل شکل برنجی ، منقش به عبارات «بسم الله الرحمن الرحیم» در بندی به صورت کلاف در این سوراخ قرار می گرفت. لبه سطح خارجی جام با نام چهارده معصوم(ع) به خط ثلث به صورت هشت کتیبه مجزا از یکدیگر نقش بسته بود و هشت دایره آن ها را از یکدیگر جدا می کرد. زمینه خارجی ظرف با اعداد حروف سحر آمیز نقش گردیده و در نقطه دیگر آن دعای نادعلی ایجاد شده بود. بنا بر اقوال این جام برای گشایش کار ، بخت گشایی و چله بریدن نوزاد کاربرد دارد. نماد دست بعدها به این جام اضافه شده است.

ادویه هفت قلم
Haftghalam Spice
از عبارت مسائل ی که زائرین به عنوان سوغات از بازارهای مشهد مقدس به شهرهای می برند نوعی از ادویه موسوم به «هفت قلم» است که بیشتر در آبگوشت خورشت و دیگر غذاهای ایرانی مصرف می شود. این ادویه مخلوطی است از دارچین سماق ،گلپر، زنجفیل،فلفل سیاه، فلفل قرمز زرچوبه است که مراکز عرضه آن ها به طرز زیبا یی به رنگ های مختلف در کنار هم دیده می شود. از انواع دیگر آن می توان به ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ اشاره نمود.

عبای روحانی و نمازی
Ruhani & Prayer Cloaks
دوخت عبای روحانی و نمازی به دلیل اهمیت مذهبی شهر مشهد سبب گردیده زائرین برای تهیه این تولیدات به عنوان سوغات به مراکز عرضه آن ها در بازار رضا مراجعه نمایند. پارچه هایی که از آن ها عبا تولید می شود جنس شامی ، نجفی، بهبهانی، نایینی و…است که به رنگ های قهوه ای سیر و روشن کرم، نباتی، طوسی سدری روشن دوخته می شود مشتریان آن ها را هم زائرین از کشورهای عربی تشکیل می دهد. عبای نمازی به صورت یک تکه عبای روحانی با دو تکه دوخته می شود.

خلعت آخرت
Shrouds
این گونه سوغات بیشتر در اماکن مذهبی، عتبات عالیات و اهمیت های ویِژگزینشه عرضه می شود.شهر مشهد با وجود حرم مطهر حضرت رضا(ع) از این امر مستثنی نبوده و فروشگاههای سوغات این پوشش را با دو طرح مردانه زنانه به زائرین ، مسافران مجاوران ارایه می نمایند. برروی خلعت با آب زعفران دعای جوشن کبیر کامل زیارت عاشورا دعای چهل مومن ، دعای نور، دعای دوازده امام (ع) و چهار نوشته شده است.

زعفران و زرشک
Barberry & Saffron
زعفران از ارزشمند ترین کالاها کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتا” در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان متمرکز شده است . کشور ما از نظر میزان تولید زعفران در جهان مقام اول را دارا است . این گیاه از خانواده زنبقی ها بوده گل های آن به رنگ بنفش کلاله ای به رنگ قرمز تند قیفی شکل است. این کلاله سه شاخه رنگین دارای رایحه ای دل انگیز بوده مصارف خوراکی ، دارویی رنگی دارد.
مزارع زعفران مناظر بدیعی را برای گردشگران پیش رو قرار می دهد و پس یکی از اصلی ترین سوغات شهر مشهد به شمار میرود که گردشگران و زائرین از بازار های شهر آن را تهیه می کنند. اکثرا ” خرید زعفران همراه با زرشک صورت می گیرد. امروزه زعفران به صورت سرگل (ریز)، پوشال نگین(درشت) و با ریشه عرضه می شود. زرشک هم انواع ی دارد که با اهمیت ترین آن ها اناری و پفکی (مجلسی ) است.

انواع خشکبار
FruitVarious Kinds of Dried s
خشکبارها از عبارت تنقلاتی است که از دیر زمان در فرهنگ و ذائقه ایرانی وجود داشته و از اهمیت غذایی زیادی نیز برخوردار است. پیش از این به دلیل این که شرایط مراقبت بهداشتی مانند امروز برای میوه ها وجود نداشته، میوه ها را بهآموزش های مختلف خشک کرده دانه های آن ها را مراقبت می نمودند. درروش خشکبار سازی آب میوه تبخیر گردیده قند و دیگر مواد مغذی آن همچنان حفظ می شود، به این ترتیب بخشی از تنوع سوغات شهر مشهد به خشکبار اختصاص یافته که می توان از آلو بخارا،آلوچه، لواشک، برگه هلو، انجیر خشک، توت خشک، نخود، کشمش انواع تخمه نام برد.

نقل ، نبات،سوهان
Rock Candy & Pistachio Brittle
نبات محصولی است بولورهای شیره قند باروش های خاصی به دست می آید و در دو نوع شاخه و کاسه ای به بازار عرضه می شود. نقل بنا به سلایق مختلف در انواع گردویی، بادام زمینی ،بادام درختی، گلاب،گشنیزی و زعفرانی تولید می شود. شکلات زنجفیلی در بین سوغات مشهد خواهان بسیاری دارد. در کنار این گونه شیرینی جات، کاک رضوی به عنوان سوغات ویژه شهر مشهد از اهمیت برای ای برخوردار است.

عطریات
Perfumes
استفاده از رایحه دردین ادرود توصیه شده از پیامبر اکرم(ص) در این باره روایات و احادیثی باقی مانده است. زائرین پیش از مشرف شدن به حرم مطهرحضرت رضا(ع) از این گونه عطریات مصرف می کنند. فروشگاه ها مغازه هایی که از این نوع فرآورده را عرضه می نمایند با چیدمان بسیار قشنگ ی ویترین ها در رنگ های مختلف عطرهایی با رایحه های گوناگون از گل سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ یاس سفید ارایه می نمایند. عطر حرم ،عطر گل محمدی یاس از بهترین عطریات مذهبی به شمار می رود

چگونه برای تابستان یک هتل خوب پیدا کنیم

از آنجا که تعداد هتل ها در شهرهای مختلف خیلی است و اما تنوع قیمتی و امکاناتی دارد پس باید خصوصیات و کیفیت این هتل ها بیشتر مد نظر قرار بگیرد. هر چقدر که امکانات هتل بیشتر باشد به طبع مسافران را جلب خواهد نمود. اما ۷ ویژگی با اهمیت برای هتل ها وجود دارد که این خصوصیات به طور کلی باید رعایت شوند.

هتل سی نور مشهد
با شروع فصل تابستان افزایش اندازه مسافرت ها چه داخلی چه خارجی کم کم هتل ها مراکز اسکان، رستوران ها مناطق تفریحی شلوغ تر شده هر کدام برای پذیرایی از مسافران برنامه ریزی های نو ی انجام میدهند در این بین هتل ها از تمام بیشتر مورد توجه مسافران هستند چون اولین چیزی که در سفر به آن نیاز است باید قبل از هر چیزی برای آن برنامه ریزی کرد اسکان است.

از آنجا که تعداد هتل ها در شهرهای مختلف خیلی است اما تنوع قیمتی و امکاناتی دارد پس باید خصوصیات و کیفیت این هتل ها بیشتر مد نظر قرار بگیرد. هر چقدر که امکانات هتل بیشتر باشد به طبع مسافران را جلب خواهد نمود. ولی ۷ ویژگی با اهمیت برای هتل ها وجود دارد که این خصوصیات به طور کلی باید رعایت شوند.

۱ – کارکنان خوش برخورد
وجود کارمندان کارکنان خوش برخورد اولین چیزی است که مورد توجه مسافران قرار میگیرد چون مسافران اولین بار با برخورد کارمندان و کارکنان با ورود به یک هتل یا ارتباط تلفنی با آنها مواجه میشوند پس حتی اگر هتل بهترین امکانات را داشته باشد ولی برخورد کارمندان مناسب نباشد نمیتواند هتل خوب ی باشد.

۲ – دادن اطلاعات صحیح به مسافران
مسافران اکثرا ٌ در مورد اتاق ها، غذاخوری، نظافت و… پرسشها متداولی میپرسند و این بسیار با اهمیت است که کارمندان بتوانند اطلاعات صحیح و درستی را در اختیار مسافران بگذارند. کارمندان باید با فن بیان خوب اطلاعات کافی مناسبی را در اختیار مسافران قرار دهند.

۳ – داشتن امکانات در مواقع اضطراری
در هتل خوب اگر مسافری بخواهد به دلایلی مثل کنسل شدن پرواز یا اقامت بیشتر مثلا یک شب اضافه تر از آنچه که رزرو کرده از هتل مصرف نماید امکانات کافی وجود دارد. یا برای مثال اگر برای مسافری مسائل یا بیماری به وجود بیاید این هتل بهتر تجهیزات کافی برای اصلاح یا پزشک برای ارزیابی به مشکلات و بیماری های اقطعا لی در مسافرت را دارد. این نکته ی بسیار مهمی است که مسافران از اینکه در هتلی اقامت دارند احساس آرامش و راحتی کنند.

۴ – احساس راحتی و آرامش در هتل
مسافران نباید حس کنند که در هتل هستند هتل بهتر به قدری امکانات رفاهی دارد که مسافران حس میکنند در منزل خودشان هستند . امکانات رفاهی بهتر کامل از مهمترین نیازهایی است که مسافران دارند.

۵ – چشم اندازهای عالی
وجود چشـم اندازهای بهتر برای هتل های ساحلی و جنگلی اکثرا ممکن است در هتل های لوکس وجود داشته باشد ولی بسیار از هتل هایی که لوکس نیستند چشم اندازهای رو به طبیعت دارند یا در برنامه ریزی هایی که برای پذیرایی از مسافران دارند آنها را با چشم اندازهای قشنگ یا مناظر طبیعی آشنا میکنند.

۶ – پاکی پاکیزگی
یک هتل خوب در درجه ی اول باید هتل تمیز و مرتب باشد و این پاکی نباید تنها در اتاق های یک هتل وجود داشته باشد بلکه راهروها، رستوران ها لابی هتل همگی باید پاکیزه باشد.

۷ – خدمات دهی
یک هتل خوب باید بتواند خدمات دهی ۲۴ ساعته داشته باشد اگر مسافران چیزی لازم داشتند بتوانند بسیار سریع و آسان به کارکنان دسترسی پیدا کنند و در هر ساعت از شبانه روز کارکنان با خوش رویی برخورد مناسب با آنها رفتار کنند.

فواید ومضرات چت کردن


چت روم ایرانی
چت (Chat)یک کلمه انگلیسی است که به معنای ( گفتگو ) می آید ، همانگونه که

چت روم (Chat room ) به معنای اتاق گفتگواست

چت روم در واقع اتاقی است که در آن افراد بدون آن که یکدیگر را ببینند با ایمیل

و از طریق اینترنت با در رابطه با موضوعی خاصی به نوشتاری گفتگو

می پردازند .و یا ممکن است ممکن است دو نفر به تنهایی به حرف خصوصی بپردازند .

به جمله دیگر اتاق گفتگونوشتاری سرویسی است که از طریق اینترنت ایجاد شده

و به فرد این امکان را میدهد که در هر وقت با بیش از یک نفربا نحوه نوشتاری ارتباط

بر قرار نماید .

افراد استفاده کننده ازچت می توان تمام افرادی را که ازچت استفاده می کنند را به

دو دسته تقسیم نمود:

( ۱) گروه اول: روحانیون ، داعیان دین، اساتید دانشگاها، دانشجویان ، طلاب علوم

دینی و محققان ی هستند که به قصد آشنایی با عقاید وافکار مختلف ، نظرات

گوناگون برقراری گفت گوی صریح و بی‌پرده با مردم وارد محیط های گفت گوی

مجازی می‌شوند. این دسته هدفشان مصرف بهینه ودرست ازچت است .

( ۲) گروه دوم : بیکارانی اند که برای رفیق یابی، پرکردن بخشی از اوقات فراغت

و یا ارضای برخی تما‌یلات نیازهایی که در چارچوب روابط عادی اجتماعی قادر به

تسکین آن نیستند وارد جهان ی مجازی می‌شوند.

این دسته در واقع ازچت و چت روم سوء مصرف کرده و عمر و پولشان را در

راهی بی سود و ضرردار به هدر می دهند.

و ای چه بسا که این کارشان باعث بدبختی و هدر رفتن تمام ثروت نابودشدن جهان

وآخرتشان شود.

از بیان نمودن استفاده کنندگان از چت خود معین شد که چت دارای ویژگی ها و

مضرات ی است اینکه کدام یک دامنگیر چتگر می شود بستگی دارد که از کدام

دسته مصرف کننده گان باشد برای بهتر متذکر شدن ویژگی ها و مضرات چت مناسب

می دانم که هر یک از ویژگی ها ومضرات چت را جداگانه توضیح دهم تا خوانندگان عزیز و

گرامی بهتر بتوانند در باره مصرف از چت تصمیم بگیرند.

ویژگی ها ی چت

آری چت دارای ویژگی ها فوائد ی است که می شود به امور زیر اشاره نمود:

( ۱ ) دسترسی به گروه وسیع ی از افراد ( کاربران آن لاین ) در یک لحظه.

(۲) تعرفه اندک ارتباط با دیگران ‌ حتی با نقاط بسیار دور دست جهان ( در

مقایسه بابقیه وسایل ارتباطی مانند تلفن،بی‌سیم،فکس و…)

( ۳) امکان رابطه نوشتاری با افراد زیاد به صورت هم زمان.

( ۴) امکان ارسال دریافت فایل، عکس نامه و صرفه جوئی در تعرفه و زمان .

این بود یک روی سکه چت که همان روی قشنگ ی آن باشد ولی اگرسکه چت را بر

گردانده به روی زشت و نازیبا ی آن نگاه کنیم مضرات زیر را خواهیم دید.

مضرات چت

( ۱ ) استفاده بیش از میزان از چت‌های اینترنتی نامناسب می‌تواند منجر به اختلالات

روحی درازمدت در افراد شود.

زیرا هر قدر فاصله بین جهان ی واقعی تخیّلی افراد بیشتر شود، این امر می‌تواند

منجر به افسردگی و ظهور اختلالات روحی در افراد شود.

(۲ ) با توجه به این که بیشتر کاربران چت روم‌ها را جوانان نا آشنا به واقعیت های

اجتماعی تشکیل می‌دهند،افراد سودجو و فرصت طلب ، حضـور وسیع ‌ای در برخی

چت روم‌ها دارند و مترصد فرصت هستند تا با اغفال جوانان، آنها را به بزه کاری سوق

دهند.

( ۳ ) برخی از چت روم‌ها وجود دارند که رعایت اصول اخلاقی را ملزم نمی‌دانند، لذا

افراد مصرف کننده از این چت رومها دچار فسادات اخلاقی فکری می شوند به

منظور حفظ شئونات اخلاقی، اکثرا ٌ این چت روم‌ها از طرف مراجع ذی صلاح مسدود

می‌شوند.

( ۴ ) زوج یابی اینترنتی نیز پدیده‌ای در حال گسترش است و برخی جوانان

به منظور آشنائی با همسر آینده وارد محیط چت می‌شوند؛ وبا این طریق

خودشان را گرفتار کار سخت تری می کنند.

ای چه بسا که باعث نابوی جهان وآخرت آن فرد شود.

( ۵ ) قدیم از کسانی که نیازهای گوناگونشان آنها را به چت روم‌ها می‌کشاند،

عده‌ای از افراد به قصد مزاح و فریب دیگر کاربران وارد چت روم‌ها می شوند و از دادن

اطلاعات غلط دست انداختن افراد دیگر لذت می‌برند.

به طوری که گاهی افراد متاهل، مسن یا فقیر خود را مجرد، جوان و ثروتمند جا

می‌زنند. گاهی از چت‌کنندگان حتی در پاره‌ای از مسائل هویت جنسی خود را دگرگون

معرفی می نماید

(۶) با استفاده نا آگاه و غلط بسیاری از اطلاعات و مسایل شخصی خویش را آدم

از دست می دهد.

(۷) برخی وقتها فردی با استفاده نا آگاه از چت باعث آبرو ریزی خویش می گردد.

( ۸) غیرقابل اعتماد بودن اطلاعات رد بدل شده درچتها گفتگوهای اینترنتی است.

(۹ ) در صورت درست استفاده نکردن ضایع شدن عمر وپول فرد در این راه نادرست.

(۱۰) مسائل سیاسی و اجتماعی برای ایجاد کردن.

(۱۱) دچار پریشانیهای فکری، عقیدتی و اخلاقی شدن.

و دها مضرات دیگری که از این طریق دامنگیر استفاده کنند ه می شود.

چند نصیحت برای چتگرها

برای اینکه بتوانید از چت مصرف درست را برده مضرات ش دامین گیر شما نشود

به امور زیر تذکر دهید:

( ۱ ) تا نیازمبرم نداشتید ازچت استفاده نکنید.

( ۲ ) به وقت نیاز وبه قدر نیاز از چت استفاده بکنید .

( ۳ ) با هرکس ناکس چت نکنید.

( ۴ ) به کسی که نمی شناسید هر گزاطلاعات ندهید.

( ۵ ) زرنگ باشید فریب کلمات فریبنده را نخورید؛ ای چه بسا که دروغ باشند.

( ۶ ) با جنس مخالف چت نکنید مگر اینکه محرم و یا استاد شما باشند.

( ۷ ) از را ه چت به همسر یابی نروید.

(۸ ) هرگزدر چتهایتان کلمات زشت و خلاف شرع ننویسید.

( ۹ ) با دید شک با افرادی که نمی شناسید بر خورد بکنید .

( ۱۰) رمز ایمیل وبلاگ ویا سایت خود را به کسی چت نکنید.

(۱۱) معین ات را به افرادی که نمی شناسید هرگز چت نکنید.

(۱۲) آدرس خودتان را به افرادی که نمی شناسیید چت نکنید.

امیدوارم که هرگز با چت به دام شیادان گرگان اینترنتی نیفتید وازچت استفاده

بهینه درست را ببرید .

دوربین مدار بسته، دست دزد را رو کرد+ عکس

دستبرد سارق حرفه‌ای به مهمان‌های عروسی
دوربین مدار بسته، دست دزد را رو کرد+ عکس

نصب دوربین مداربسته
مردی که از حضـور مهمانان در مجلس عروسی سوء استفاده می‌کرد و خودرو‌های آنان را مورد دستبرد قرار می‌داد، بوسیله پلیس شناسایی دستگیر شد.

در پی وقوع سرقت های مشابه داخل خودرو که آن شخص یا افرادی به روش سرقت از صندوق عقب خودرو از مقابل تالارهای عروس مناطق غرب جنوب غرب تهران کرده بودند پرونده ای برای در این خصوص در پایگاه دوم پلیس آبعضی تشکیل شد.

با شروع تحقیقات معین شد که شخص یا افرادی با شناسایی تعدادی از تالارهای پذیرایی واقع در مناطق غرب جنوب غرب تهران، کار به سرقت تجهیزات سیسـتم پخش، لاستیک زاپاس، و دیگر محتویات صندوق عقب خودروهای پارک شده متعلق به مهمانان مراسم های عروسی در حال برگزاری در داخل تالارها کرده اند که با ارزیابی سرقت های مشابه، دهها مالباخته شناسایی شدند.

همه مالباختگان در اظهاراتی مشابه عنوان کردند که سرقت ها وقتی که انجام شده که آنها برای در مراسم در داخل تالار بوده اند و همگی آنها بعد از انتها مراسم در مراجعه به محل پارک خودرو در ساعت های پایانی شب متوجه تخریب درب صندوق عقب خودروهای خود سرقت شده اند.

دستگیری متهم

با توجه به شیوه شگرد سرقت ها، کاراگاهان با مراجعه به محل تالارهای پذیرایی نقد دوربین های مداربسته متعلق به تالارها و دیگر مراکز تجاری اداری محدوده سرقت ها، موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو پراید شدند که در همه سرقت ها حضـور داشته است.

با شناسایی خودروی پراید، آخرین مالک آن بنام «اکبر . ح» (۲۷ ساله) شناسایی و با انجام چهره نگاری مطابقت عکس های وی با عکس های بدست آمده از دروبین های مداربسته به عنوان متهم پرونده شناسایی نهایتا سه شنبه ۵ اسفند امسال در مخفیگاهش واقع در منطقه اسلامشهر دستگیر و به پایگاه دوم پلیس آبعضی تهران بزرگ منتقل شد.

سرهنگ کارآگاه داوود مرادی، رییس پایگاه دوم پلیس آبعضی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: با توجه به اعتراف صریح متهم به دهها فقره سرقت مشابه از کلیه شکات مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفتند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خو به نشانی پایگاه دوم پلیس آبعضی تهران بزرگ در خیابان آزادی – خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند.(باشگاه خبرنگاران)

نکاتی حول و حوش لیزر موهای زائد

این روزها لیزر کردن مو بسیار طرفدار پیدا کرده است. نیز اکنون نه فقط موهای پوست صورت بلکه موهای کل بدن را لیزر می کنند. در واقع ، امروزه از لیزر های مخصوصی برای رفع موهای زاید تمام بدن با خوب یت و در وقت کم و با کمترین عارضه استفاده می شود.

لیزر مو
لیزر از عبارت ترین و بهترین روش های حذف موهای زائد است. این اصلاح در چند وهله و طی چند ماه انجام می شود. اگر لیزر را بطور متناوب و مرتب انجام بدهید قطعا موفق یت آمیز و دایمی خواهد بود.

انواع لیزر با طول موج های مفرق برای رفع موها با رنگ های روشن تا سیاه در دسترس است. هزینه بالای لیزر، مساله اصلی آن محسوب می گردد. همواره قبل از انجام لیزر، کاملا تحقیق کرده و به نزد پزشک کارشناس بروید زیرا تنها پزشکانی که مجوز انجام این کار را دارند می توانند عمل لیزر را انجام دهند.

برای لیزر موهای زائد، ابتدا باید موها را با تیغ از سطح پوست تراشید اما نباید آن را با نخ یا موم یا دستگاه اپیلیدی از ریشه درآورد زیرا با انجام این کار، مو که بافت هدف است، از بین می رود.

پزشک کارشناس با ژل شفاف کننده و یا بعضی وقتها بدون آن، موها را تحت تابش نور قرار می دهد. در این روش، بافت هدف، قسمت بالج مو و رنگدانه های مو است. منطقه ای از مو که در میزان فاصل اتصال غده چربی عضله راست کننده مو قرار دارد را سری بالج مو گویند. منطقه بالج برای ترمیم و افزایش مجدد مو بسیار با اهمیت است.

در اوایل افزایش مو یا آناژن، سلول های سازنده بالج به سطح پوست نزدیک تر می باشند و سلول ها حداکثر سنتز کراتین را دارند. موها در این وهله بسیار حساس می باشند .

آنچه که در اینجا بسیار با اهمیت است، رنگدانه مو است زیرا سبب جذب نور لیزر می شود؛ پس ، موهایی بیشتر مورد هدف نور لیزر قرار می گیرند که در وهله رشد یا همان آناژن بوده رنگدانه زیاد داشته باشند. در واقع ، داشتن رنگدانه بیشتر، سبب تیره تر شدن آنها می گردد.

با توجه به مطالب بالا برای لیزر کردن مو و رفع موهای زائد، محدودیت سنی وجود ندارد ولی زمانی که مو خاکستری و یا سفید گشت، لیزر دیگر تأثیر قبل را ندارد زیرا نور لیزر جذب نخواهد شد.

دانستن این نکته نیز جالب است که بسیاری افراد از درد لیزر هراس دارند ولی باید گفت که لیزر مانند الکترولیز، دردناک نیست و لیزر با رفع موها در سطح وسیع ، بدودن درد با سرعت عمل بالا بهتر می تواند برای موهای نواحی دست، پا، سینه، پشت وبقیه مناطق مفید باشد.

عوارض مهمی در لیزر مشاهده نمی شود، تنها بعضی وقتها امکان قرمز شدن رنگ پوست وجود دارد که آن هم با گذشت چند روز، برطرف می گردد.

ظهور عوارضی مانند به جا ماندن اسکار با استفاده از سیستم لیزری مناسب بوسیله پزشک متخصص، نسبتا بد است. تنها در زمان لیزر به خاطر داشته باشید که با عینک مخصوص، از چشم های خود حفاظت نمایید.

مهمترین نکته در انتخاب رشته “علاقه” داوطلب است

نکات اولیه

با تذکر به اینکه انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی قبل از هرگونه آزمون شروع می‌شود داوطلب هیچ گونه اطلاعاتی از نمره آزمون خود ندارد به جز این که بطور اقطعا لی برای خودش نمره ای را برآورد کند، لذا انتخاب باید با دقت پیش بینی ضروری صورت گیرد حتی‌الامکان بر مبنای توانایی و استعداد و بطور تقریبی با تذکر به نمره های آزمون های آزمایشی باشد، جهت چه که ممکن است یک داوطلب با انتظار غیر واقعی دست به انتخاب ی بزند که کاملاً با نمره های آزمون او در دانشگاه آزاد فرق زیادی داشته‌باشد در سرنوشت او بسیار تاثیر گذار باشد مثلاً داوطلب پسری که در سال آینده‌اش مشمول نظام وظیفه می‌باشد در صورت عدم قبولی به ناچار باید به خدمت سربازی اعزام شود و بعد از پایان خدمت سربازی شاید دیگر شرایطی جهت ش فراهم نباشد و برای همیشه با درس و ادامه تحصیل خداحافظی کند. با تذکر به اینکه در آینده تاثیر معدل در کنکور نقش خواهد داشت ممکن است کسانی که معدل آنها پایین است، آینده جهت شان ضرر داشته باشد. پس با گزینش صحیح و زیبا باید از تمام امکانات موجود استفاده کرد تا به خوب یت دست پیدا کرد.

پذیرش بدون آزمون
توضیح در مورد اصطلاحات دفترچه آزمون دانشگاه آزاد

۱ – آزمون همه ی دانشگاه: که آزمونی جهت ورود به دوره ی کاردانی – کارشناسی دکترا می باشد و حاوی رشته های غیر پزشکی رشته های پزشکی می شود هر داوطلب می تواند با تمایل در هر یک از آزمونها شرکت کند.

۲ – نطام آموزش ی غیر پزشکی: منظور همان رشته هایست که در رشته های ریاضی – آدم ی – تجربی – هنر زبان قرار دارد شما با توجه به رشته گزینش ی می توانید آنها را انتخاب نمایید.

۳ – نظام روش پزشکی: داوطلبان رشته تجربی علاوه بر رشته های گزینش ی در رشته می توانند در آزمون علوم پزشکی شرکت کرده و چهار رشته به دلخواه انتخاب نمایند اما ثبت نام و آزمون جهت رشته های دیگر نیز در آزمون پزشکی بلامانع است ولی اگر داوطلب استعداد توانایی های ضروری در آزمون را داشته باشد می تواند دست به گزینش بزند.

۴ – نظام آموزش ی تمام وقت: این نظام روش ی جهت دانشجویانی است که می خواهند بطور تمام زمان در دانشگاه مشغول تحصیل شوند ولی با توجه به برنامه ریزی دانشگاه ممکن است کلاسها صبح یا بعد از ظهر باشد حداکثر طول مدت تحصیل جهت دوره کاردانی ۳ سال کارشناسی ۶ سال دکترا ۹ سال می باشد و این نظام روش ی همچون دانشگاه های همه ی معافیت از تحصیل دوره سربازی برای پسران را دارد.

نظام روش ی پاره وقت:

این دوره آموزش ی از نظر تعداد واحد درسی و نوع مدرک هیچ فرق ی با نظام تمام ندارد فقط داوطلبانی که می خواهند از زمان بیشتری در طول تحصیل استفاده کنند به آنها مجوز داده می شود که جهت دوره کاردانی حداکثر ۴ سال کارشناسی حداکثر ۸ سال تحصیل نمایند این نظام همچون هر نظام روش ی معافیت تحصیلی جهت پسران داردو جهت ادامه تحصیل در سایر دانشگاه ها هیچ محدودیتی ندارد ارزش اعتبار آن هیچ فرقی با نظام روش تمام زمان ندارد.

گروه: رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد به پنج گروه ” ریاضی فنی مهندسی ” علوم تجربی کشاورزی دامپزشکی ” علوم آدم ی “، ” زبانهای خارجی “، ” هنر “، تقسیم بندی می گردد یک گروه نیز بنام ” گروه علوم پزشکی ” وجود دارد که آزمون جداگانه دارد.

مجموعه: به رشته هایی که از یک گروه باشند مجموعه نامیده می شود.

زیر مجموعه: رشته هایی که از یک مجموعه می باشند و ضرایب آنها یکسان می باشد.

رشته شهر انتخاب ی:

هر داوطلب می تواند جهت شرکت در آزمون غیر پزشکی ۶ رشته برای نظام آموزش ی تمام زمان و ۴ رشته جهت نظام آموزش ی پاره انتخاب نمایند قطعا ً باید کلیه رشته های انتخاب ی از یک مجموعه گزینش نمایند.

و آندسته از افرادی که در آزمون پزشکی شرکت کرده اند می توانند ۴ رشته دیگر گزینش نمایند.

ý نکته قابل تذکر اینکه دانشگاه آزاد این محاسن را دارد که چنانچه فردی در نظام آموزش ی تمام زمان – پاره زمان و پزشکی قبول گردد جهت هر سه نظام روش ی نام او جزء قب اما هر سه نظام اعلام می گردد فرد هر کدام از رشته ها که مایل باشد را می تواند انتخاب نماید ولی تحصیل در دو رشته همزمان مقدور نمی باشد.

گزینش شهر و رشته اول

در گزینش شهر و رشته اول چندین نکته مورد توجه است

۱ – در گزینش اول باید حدنصاب قبولی را کسب نمود اصلی ترین انتخاب می باشد.

۲ – گزینش اول محل آزمون داوطلب نیز می باشد.

۳ – اهمیت انتخاب اول زیاد مهمتر از انتخاب های بعدی می باشد زیرا چنانچه درست انتخاب کرده باشید اقطعا ل قبولی شما بیشتر می شود.

۴ – در شرایطی گزینش های دوم به بعد قبول می شوید که علاوه بر نمره میزان نصاب قب اما نمره کیفی را بدست آورید.

۵ – اگر رشته ای که شما در ردیف دوم به بعد می زنید بدانید قطعا ً در انتخاب اول دیگران نیز قرار دارد و آنها می توانند در گزینش اول قبول شوند و شانس شما را زیاد زیاد کاهش خواهد داد.

مثلاً یک داوطلب مهندس برق ساوه را در اولویت اول قرار داده با نمره ۵۶۸۵ قبول شده است اما داوطلبی که نمره او ۶۷۳۸ بوده است این رشته را در اولویت دوم قرار داده مردود شده است.

۶ – پس در گزینش اول چه در نظام آموزش ی تمام و چه در نظام روش ی پاره وقت و در نظام روش پزشکی دقت ضروری را داشته باشید و تقریباً گزینش اول خود را انتخاب اصلی ببینید.

۷ – چنانچه در یک نظام روش ی دست به انتخاب بالا زده اید و تمام هوش و حواستان برای رشته های خاصی مثل حقوق – پزشکی – مهندسی پزشکی و معماری و………. گذاشته اید قطعا ً در یک نظام روش ی دیگر گزینش های شما باید نمره پایین تری داشته باشد.

۸ – در گزینش رشته بدلیل اینکه هیچ نمره ای در دست ندارید می توانید از روی نمرات آزمون های آزمایشی – معدل سال های قبل – میزان تحقیق هفتگی – شرکت در کلاسهای تقویتی و ارزیابی خودتان از درسهایتان برای تصمیم بگیرید اما هرگز نگویید اکنون انتخاب رشته می کنم بعداً درس می خوانم.

در انتخاب رشته قطعا ً سعی کنید از تمام راههای موفق یت مصرف کنید و از انتخاب رشته های پاره زمان هرگز غفلت نکنید زیرا هیچ ضرر ی برای شما ندارد چنانچه شما ۶ رشته در تمام گزینش کرده اید گزینش رشته های پاره برای خودش جداگانه مورد پذیرش قرار می گیرد هیچکدام نمی تواند دیگری را از بین ببرد قطعا ً از این خوب یت خوب نهایت بهره را ببرد شاید یک رشته ای را در نظام پاره زمان انتخاب کنید که خوبتر از تمام باشد آنجا دیگر افسوس نمی خورید.

- یک گزینش دیگری در دانشگاه آزاد نیز دارید به نام انتخاب هفتم که در فرم از شما نظر خواهی کرده است که ” چنانچه قبول نشوید ” آیا مایل هستید دانشگاه شما را در گزینش رشته ای انتخاب نماید در این ستون قطعا ً ” بلی ” بزنید بعضی ها می گویند اگر ” بلی ” زدید دانشگاه رشته های شما در تمام و پاره زمان نمی خواند که شایعه ای بیش نیست یادتان باشد اول نظام تمام شما مورد بررسی قرار می گیرد اگر قبول شد نام شما درج می شود و بعد نظام پاره زمان شما مورد بررسی قرار می گیرد نام شما درج می شود و چنانچه پزشکی هم گزینش رشته کرده باشید آنجا نیز مورد بررسی قرار می گیرد چنانچه قبول شوید نام شما درج می شود چنانچه هیچ جا قبول نشوید دانشگاه دست به گزینش هفتم می زند و جای هیچ نگرانی نیست.

- گزینش هفتم برای دختران صرفاً با توجه به شهرهای انتخاب ی داوطلب در گزینش اول تا ششم می باشد.

- در دانشگاه آزاد مثل دانشگاه متمرکز همه ی هر روز طوری نیست که اگر شما قبول شوید ادامه تحصیل ندهید از کنکور محروم شوید در این دانشگاه محرومیت وجود ندارد ولی چنانچه پسر هستید از معافیت تحصیلی استفاده کنیددیگران نمی توانید درآزمون دیگری شرکت کنید.

- هیچ یک از پذیرفته شدگان در این دانشگاه نمی توانند بدون داشتن دیپلم کامل نظام قدیم یا گواهی اتمام دوره پیش دانشگاهی ثبت نام نمایند قطعا ً باید مدرک را تا پایان شهریور ماه اخذ کرده باشند.

- کسانی که فعلاً در دانشگاه های دیگر مشغول تحصیل هستند می توانند در آزمون این دانشگاه ثبت نام نمایند ” مگر آنکه از نظر نظام وظیفه برای پسران ” مشکلی نداشته باشند.

- نمره کل داوطلب بر طبق مجموع ۳/۲ نمره تراز دروس تخصصی و ۳/۱ نمره تراز دروس عمومی می باشد.

علامت ٭

بر طبق آمار داوطلبان سالهای قدیم در سمت راست بعضی از رشته ها علامت ( ٭ ) درج شده است که این رشته ها قطعا ً باید در اولویت اول ( یک ) قرار گیرند و اگر فردی این گونه رشته ها را در اولویت دوم به بعد قرار دهد رشته های انتخاب ی ستاره دار او حذف خواهند شد فقط اولویت اول ستاره قابل پذیرش است ولی داوطلب می تواند در اولویت اول رشته های بدون ستاره را نیز با تمایل خود گزینش نمایند.

علامت مورد نظر

در کنار بعضی از رشته ها علامت های اختصاصی مفرق ی وجود دارد مثلاً Δ یا o قطعا ً توجه نماید که شرایط ضروری برای گزینش اینگونه رشته ها را داشته باشید.

سهمیه ها

افرادی که می خواهند از سهمیه ها استفاده نمایند خیلی مواظب باشند اگر در یک رشته ای پذیرفته شوند دیگر حق مصرف از سهمیه ها را در سالهای آتی نخواهند داشت و تنها یکبار می توانند از سهمیه مصرف کنند.

انتخاب رشته در مجموعه ها زیر مجموعه ها

داوطلبان گروه ریاضی می توانند از مجموعه یک کلیه زیر مجموعه ها گزینش رشته نمایند.

داوطلبان گروه تجربی می توانند از مجموعه دو کلیه زیر مجموعه ها انتخاب رشته نمایند.

داوطلبان گروه آدم ی باید از یک مجموعه مجموعه (۳ ) یا مجموعه (۴ ) گزینش رشته نمایند و هیچ داوطلبی نمی تواند از دو زیر مجموعه انتخاب رشته نماید.

داوطلبان گروه زبان های خارجه می توانند فقط از مجموع پنج مربوط به زبانهای خارجه انتخاب رشته نمایند.

داوطلبان گروه هنر می توانند از مجموعه شش کلیه زیر مجموعه ها آن گزینش رشته نمایند.

داوطلبان گروه علوم پزشکی می توانند از کلیه مجموعه هفت و زیر مجموعه آن انتخاب رشته نمایند.

تمام رشته های انتخاب ی نظام آموزش ی تمام و پاره باید از یک مجموعه باشد.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به هیچ وجه نمی توان از دو مجموعه مثلاً ریاضی و زبان استفاده کرد. انتخاب های شما در یک مجموعه حذف خواهد شد.
چگونه رشته-شهر مورد نظر خود را گزینش کنید؟

هدفتان را معین کنید:

از خودتان بپرسیـد که هدفتـان از شرکت در آزمون «دانشگاه آزاد» چیست؟

آیا می‌خواهید وارد دانشگاه شوی دیا این که فقط به دنبال رشته خاصی هستید؟ به بیان دیگر، از خودتان بپرسید: کدام یک مهم‌تر است، دانشگاه فلان شهر؟ اگرپاسختان، «دانشگاه» بود، رشته / شهری را به عنوان انتخاب اول تعیین کنید که به تراز پایین‌تری نیاز دارد. اما چنانچه پاسختان «فلان رشته» بود، دوباره از خودتان بپرسید که آیا حاضرید به خاطر این گزینش ، یک سال دیگر هم در پشت کنکور بمانید خیر؟ سعی کنید واقع‌بین باشید چرا که اقطعا ل عدم قب اما در رشته‌های با تراز بالا، زیاد زیاد است.

در «انتخاب اول» دقت کنید

در سیستم دانشگاه آزاد، هر داوطلب حق سه نوع انتخاب دارد:

- الف) انتخاب اول (که بنا به دلایلی که خواهیم گفت) مهمترین انتخاب هر داوطلب است.

غلط در انتخاب اول جبران‌ناپذیر است. تجربه نشان می‌دهد که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد گزینش اول تا ۹۰ درصد تعیین‌کننده است. یعنی ۹۰ درصد شانس قباما شما را رشته اول تمام‌ و رشته اول پاره‌ تعیین می‌کند. بنابرای ن تمام توانایی را برای بهترین انتخاب در این دو مورد به‌کار ببرید.

- ب) گزینش متغیر (یا همان انتخاب دوم و دوم به بعد) که شانس قبولی هر داوطلب در یکی از آنها بسیار کمتر از شانس قبولی‌در انتخاب اول است وتراز هر «شهر / رشته» در یکـی از گزینش ‌هـا عددی واحد اسـت. یعنی اگر به فرض مثال «رشته / شهر ×» را در گزینش دوم سوم یا چهارم یا… قرار دهید، ترازش تغییر نمی‌کند. ولی این تراز واحد از تراز همان «رشته / شهر ×» در گزینش اول، بالاتر است.

- ج) گزینش دانشگاه که همان انتخاب هفتم در گروه آزمایشی «غیر پزشکی» گزینش پنجم در گروه آزمایشی «پزشکی» است و درصورت تمایل داوطلب، گزینش آن به‌عهده دانشگاه است تراز هر «رشته / شهر» در این گزینش ‌های متغیر، بالاتر است.

در سیستم دانشگاه آزاد، اهمیت انتخاب اول، چندین مساوی انتخاب ‌های دوم به بعد است. در واقع چنانچه قرار باشد که شما در یکی از «رشته / شهر» های گزینش خود، پذیرفته شوید، به اقطعا ل بسیارکم در یکی دیگر از «رشته / شهر» های گزینش ی، پذیرفته خواهید شد.

شما در انتخاب اول ضروری است حدنصاب قباما را به‌دست آورید. (حدنصاب قبولی، حداقل نمره‌ی تراز در دروس اختصاصی در نمره‌ی کل است که هر داوطلب جهت قباما در هر رشته به آن نیاز دارد.)

وقتی شما «رشته / شهر» ی را در اولویت دوم به بعد انتخاب می‌کنید با دو تهدید مواجه می‌شوید: اول اینکه، ممکن است ظرفیت «رشته / شهر» موردنظرتان توسط داوطلبانی پرشود که آن «رشته / شهر» را در اولویت نخست انتخاب کرده‌اند اصلاً کار به ملاحظه‌ی انتخاب دوم دوم به بعد در آن «رشته / شهر» نکشد.

دوم اینکه، در انتخاب ‌های متغیر (دوم دوم به بعد) شما باید علاوه بر حدنصاب قبولی، حدنصاب کیفی را نیز به دست آورید. (حد نصاب کیفی، نمره‌ای به مراتب بالاتر از میزان نصاب قب ولی است که دانشگاه آن را با توجه به شرایط و ضوابط خود تعیین می‌نماید تا چنانچه داوطلبانی در انتخاب اول پذیرفته نشوند ولی نمره‌ی کل آنان در هریک از گزینش دوم دوم به بعد بیشتر از حدنصاب کیفی باشد، آن انتخاب ‌ها شبیه انتخاب اول آنان در وهله ‌ی اول مورد گزینش قرار گیرد).

خلاصه‌ی کلام اینکه، وقتی شمارشته‌ای رابه جای گزینش اول، در اولویت دوم دوم به بعد انتخاب می‌کنید شانس قبولی خود را در آن رشته، بسیار زیاد کاهش می‌دهید. این مطلب را در مثال زیر، به‌وضوح می‌بینید:

ملاحظه می‌کنید که داوطلب شماره «۱» با وجودی که ۱۰۵۵ نمره بیشتر از داوطلب شماره «۲» دارد در رشته‌ی مهندسی برق قدرت ساوه مردود اعلام می‌شود و داوطلب شماره «۲» در این رشته پذیرفته می‌شود، زیرا تراز این رشته در انتخاب دوم ۱۰۷۴ نمره افزایش می‌یابد.

همان گونه که قبلاً هم اشاره شد نمره‌ی قبولی یک رشته ویِژگزینشه درگزینش متغیر به مراتب بیشتر از انتخاب اول خواهد بود. جهت مقایسه تراز در گزینش ‌های اول متغیر به جدول شماره (۱) در صفحه اول تذکر فرمایید.

کد رشته / شهرهای‌انتخاب ی داوطلب

نام واحد دانشگاهی و رشته گزینش ی

نمره داوطلب

نمره آخرین فرد قبول

توضیحات

اول

۸۶۷

تهران علوم حقیقات

مهندسی‌شیمی‌صنایع‌غذایی

۶۷۳۹

۶۸۹۹

مردود

دوم

۱۳۵۰

ساوه‌

مهندسی‌برق‌قدرت

۶۷۳۹

۶۷۵۳

مردود

سوم

۲۴۸۶

ورامین‌پیشو

امعماری‌کاردانی

۶۷۳۹

۶۷۵۸

مردود

داوطلب شماره ۲:

کد رشته / شهرهای‌گزینش ی داوطلب

نام واحد دانشگاهی و رشته گزینش ی

نمره داوطلب

نمره آخرین فرد قبول

توضیحات

اول

۱۳۵۰

ساوه‌

مهندسی‌ برق قدرت

۵۶۸۴

۵۶۷۹

قبول

دوم

۱۹۳۱

کرج

ریاضی کاربردی

۵۶۸۴

سوم

۱۲۰

اراک

علوم اقتصادی و اقتصاد نظری

۵۶۸۴

در مورد وضعیت درسی خود غلط نکنید

روی سخن مابخصوص ً با آن دانش‌آموزانی است که تمام هوش حواسشان را بر رشته‌های خاصی (مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری، مهندسی پزشکی، کامپیوتر، عمران، حقوق، طراحی صنعتی، گرافیک و…) متمرکز کرده‌اند وقت ی‌که ازمشاوران‌ می‌شنوندکه تراز این رشته‌ها بالاتر از توانایی‌ها و مهارت‌های آنهاست، دست به دامان توجیهاتی از این قبیل می‌شوند که تا به حال نخوانده‌ام اما بعد ازاین‌خواهم خواند، تازه شروع کرده‌ام، من چنانچه تصمیم بگیرم از تمام جلو می‌زنم و…

اما ما به شما توصیه می‌کنیم که در ارزیابی به زمان تعیین رشته، واقع‌بین ــ وحتی بدبین ــ باشید یعنی وقت گزینش رشته، توانایی‌های خود را کمتر از آنچه بالفعل وجود دارد، درنظر بگیرید تا به این وسیله شانس قبولی خود را در دانشگاه افزایش دهید.

معیارهایی که می‌توانند توانایی یک ارزیابی واقع‌بینانه از وضعیت درسی ارائه دهند، عبارتنداز:

معدل سال‌های قبل دبیرستان (و معدل پیش‌دانشگاهی جهت دانش‌آموزان فارغ‎التحصیل)
رتبه‌ی سال قبل در دانشگاه آزاد همه ی
میزان ساعات مطالعه‌ی هفتگی
رتبه‌ی کل و نمره‌ی عمومی واختصاصی در کنکورهای آزمایشی

در دو یا سه گزینش اصلی محتاط باشید

شما حداکثر سه گزینش اول خواهید داشت که به‌عنوان «گزینش ‌های اصلی» شما محسوب می‌شوید: انتخاب اول در گروه پزشکی، انتخاب اول در گروه تمام‌زمان غیرپزشکی، و انتخاب اول در دوره‌های پاره‌وقت. توصیه می‌کنیم حداقل یکی از این سه انتخاب را پایین‌تر از آنچه هستید، در نظر بگیرید. دیگری را همتراز با توانایی‌ها و مهارت‌های درسی خود و تنها یکی را در میزان ایده‌آل دلخواه گزینش کنید. (اما یک دانش‌آموز ریاضی که تنها در آزمون‌های تمام‌ و پاره‌ گروه غیرپزشکی شرکت می‌کند، بهتر است که یک گزینش اصلی را همتراز و گزینش اصلی دیگر را پایین‌تر از میزان توانایی‌ها و مهارت‌های درسی خود درنظر بگیرد.)

مثلاً یک دانش‌آموز ریاضی با توانایی‌های بالا که برای پذیرفته‌شدن در رشته‌ی برق الکترونیک دانشگاه آزاد تلاش می‌کند، خوب است که «برق الکترونیک تهران مرکز» را در اولویت رشته‌های «پاره‌وقت» خود گزینش کند (تراز ۶۹۵۸) جهت گزینش اول «تمام وقت» «برق الکترونیک کرمان» را درنظر بگیرد (تراز ۵۸۶۸) به چنین دانش‌آموزی توصیه می‌کنیم‌که به صورت تفننی در آزمون «گروه پزشکی» شرکت نکند، زیرا اولاً شانس قباما او زیاد پایین است ثانیاً از تمرکز مطالعات او در رشته ریاضی نیز کاسته می‌شود. ولی اگر تصمیم به شرکت قباما در یکی از رشته‌های «گروه پزشکی» را داشته باشید خوب است رشته‌ای را به‌عنوان گزینش اول درنظر بگیرید که به تراز پایین‌تری احتیاج دارد. ویا یک دانش‌آموز رشته ریاضی با توانایی متوسط که برای پذیرفته شدن در رشته مکانیک سیالات تلاش می‌کند بهتر است «مکانیک سیالات کرج» را در اولویت رشته‌های تمام خود «مکانیک سیالات کرمان» را درنظر بگیرد (تراز ۵۳۶۱).

این شیوه تعیین رشته، یک مزیت دارد و یک عیب، مزیتش این است که به هرحال شانس قباما شما را در دانشگاه افزایش می‌دهد عیبش این است که اقطعا ل دارد شما گمان کنید که توانایی پذیرفته‌شدن در رشته‌های با تراز بالاتر را نیز دارید.

اما در این شیوه تعیین رشته، ما عملاً توانایی مهارت‌هـای درسی شمـا را بین سـه رشته با تـراز «بالا» «مبوسیله » و «پایین» تقسیم کرده‌ایم: مثلاً جهت یک دانش‌آموز تجربی با توانایی‌های درسی مبوسیله ، می‌توان این رشته را به‌عنوان سه انتخاب اصلی (اول) برگزید:

۱- پزشکی تهران، تراز بالا ۶۹۰۱

۲- شیمی کاربردی شهرری (پاره‌وقت) تراز متوسط ۶۱۸۲

۳- مهندسی کشاورزی زارعت اصلاح نباتات رودهن (تمام‌ ـ غیرپزشکی) تراز پایین ۵۰۲۰

بناجهت ن بار دیگر توصیه می‌کنیم: ارزشمند ترین و تعیین‌کننده‌ترین انتخاب شما در دانشگاه آزاد همان انتخاب اول اسـت بناجهت ن انتخاب را معقول و منطقی انجام دهید. (‌ که همان رعایت اختلاف نمره لازم در گزینش ‌های اصلی می‌باشد.)

در ابتدالازم است در مورد وازه پاره وضوابط تحصیلی در آن وفرق آن با رشته های تمام زمان توضیح دهیم. همان گونه که میدانید حداقل طول تحصیل در رشته های کارشناسی به صورت تمام اکثرا ۴ سال وحداکثر ۶ سال است. اما در رشته های پاره حداقل طول تحصیل ۴ سال وحداکثر ۸ سال می باشد.

نکته با اهمیت اینکه تصور غلطی است که چنانچه فکر کنیم داوطلب تحصیل در رشته های پاره وقت می تواند رشته موردنظر را مدت ۴ سال به اتمام برساند. ولی فرصت این رادارد که با گزینش واحدهای کمتر در یک ترم این رشته را در طول ۸ سال به اتمام برساند.

بنابرای ن همان گونه که مشاهده می کنید تحصیل در رشته های پاره نسبت به رشته های تمام نه فقط ما را محدود نمی کند بلکه فرصتی هم می دهد که درصورتی که فرد بخواهد واحد کمتری در طول ترم بردارد مثلاً فردی که خارج از محیط دانشگاه شاغل باشد، درس خود را در مدت بیشتری ادامه می دهد.

مدرک پاره هیچ فرق ی با تمام زمان ندارد

هرچند نام پاره‌وقت، در مدرک تحصیلی فرد فارغ‌التحصیل ذکر خواهد شد اما از لحاظ ارزش مدرک و آینده شغلی و امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هیچ فرق ی با رشته‌های تمام‌زمان نخواهد داشت.

فرق دیگر تمام‌زمان با پاره‌وقت: در رشته‌ تمام‌وقت ً کلاس‌ها در ساعات صبح به میزان کمتر در بعدازظهر تشکیل می‌شود ولی در رشته‌ پاره‌زمان اکثرا ٌ ً برگزاری کلاس‌ها در ساعات عصر می‌باشد.

پاره‌ بومی !!

در زمان انتخاب رشته‌های پاره‌زمان برطبق ضوابط دانشگاه آزاد رشته‌های خود را باید از بین رشته شهرهای استان خود انتخاب کنید.

مثلاً اگر شما ساکن تهران هستید رشته شهرهای گزینش ی شما باید از بین شهرهای زیر باشد:

تهـران ـ کرج ـ شهـرری ـ رودهـن ـ فیـروزکـوه ـ

شهریار ـ اسلامشهر ـ ورامین.

به گزینش دانشگاه «بلی» بگویید

انتخاب هفتم در گروه آزمایشی «غیرپزشکی» انتخاب پنجم در گروه آزمایشی «پزشکی» به‌عهده‌ی دانشگاه است. اگر در مربع مقابل این گزینش ضربدر بزنید به دانشگاه مجوز خواهید داد تادرصورت اکتساب حدنصاب قبولی در رشته‌ای که دانشگاه معین می‌کند به تحصیل مشغول شوید.

نمره‌ی خام چیست؟ نمره‌ای که به‌عنوان درصد در یک درس به‌دست می‌آیدوبه‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

تعداد کل مسائل / (تعداد جواب غلط ـ تعداد جواب صحیح* (۳))

نمره‌ی تراز چیست؟ کلاس خودتان در مدرسه را درنظر بگیرید که مثلاً دارای ۴۰ نفر دانش‌آموز می‌باشد فرض کنید نمره شما در درس ادبیات ۱۸ می‌باشد در درس فیزیک ۱۷٫

در دانشگاه آزاد برای هر درس یک نمره تراز محاسبه می‌شودکه عددی است اکثرا ً بین ۲۰۰۰ تا ۹۰۰۰٫

انحراف از محدوده ذکر شده به سمت بالا پایین بسیار نادر است. از لحاظ آماری علمی نمره تراز می‌تواند بین منفی بینهایت تا مثبت بینهایت باشد.

نمره تراز ۷۰۰۰ جهت یک درس زیاد ایده‌آل است و نشانگر اینکه رتبه شخص در این درس بالاست. اما دقت کنید که جهت مثال در درسی مثل ریاضی، شما با درصدی مثل ۵۰ به تراز ۷۰۰۰ می‌رسید، اما در درسی مثل معارف به درصدی حدود ۸۰ نیاز دارد.

نمره تراز بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ً درصدهایی هستند که ارزش متوسط ی دارند.

نمره تراز حدود ۳۵۰۰ نشانگر این است که درصد فرد موردنظر در حدود صفر بوده‌است.

درصد صفر، اما تراز ۳۵۰۰؟؟!

قطعا ً تا به‌حال فهمیده‌اید که به‌دست آوردن تراز ۳۵۰۰ کار ارزشمند ی نیست. در واقع چنانچه شما سوالات یک درس جواب ندهید، تراز شما در همین حدود خواهد شد. نکته دیگر اینکه درصدهای منفی باعث افت بیشتر نمره تراز خواهدشد.

نمره تراز در درس‌هایی که برای تمام آسان است.

در درس‌هایی که سطح نمرات بالاست مثل ادبیات معارف جهت رسیدن به نمرات تراز بالا نیاز به درصد بسیار بالا دارد. در این درس‌ها درصدهایی مثل ۵۰ یا ۶۰ هرچند در ظاهر بد نیستندولی در واقع باعث پایین آمدن شدید نمره تراز می‌شوند.

محاسبه نمره تراز عمومی برای یک کارنامه فرضی

۱۰/ (ترازمعارف (۳) + تراز زبان (۲) ترازعربی (۲) + ترازادبیات(۴))

اگر درصدهای یک داوطلب در کنکور ریاضی به صورت زیر باشد:

دروس عمومی

ادبیات

عربی

معارف

زبان

درصد

۹۰

۳۰

۶۰

۴۰

نمره تراز

۷۳۲۵

۵۱۵۰

۵۹۰۰

۵۵۸۰

نمره تراز عمومی برا ی این فرد

۱۰/ ( ۷۳۲۵ (۳) + ۵۱۵۰ (۲) + ۵۹۰۰ (۳) + ۵۵۸۰ (۲))

در کنکور پزشکی تجربی (غیرپزشکی) تراز عمومی دقیقاً به همین شکل محاسبه می‌شود.

محاسبه تراز اختصاصی جهت داوطلب رشته ریاضی

۱۰/ (تراز ریاضی (۵) + تراز فیزیک (۴) + تراز شیمی (۱) )

لازم به ذکر است که جهت اکثر رشته‌های مهندسی ضریب ریاضی ۵، ضریب فیزیک ۴ ضریب شیمی ۱ می‌باشد.

اما در بعضی رشته‌ها ضرایب تفاوت می‌کند. مثلاً جهت فردی که رشته مهندسی شیمی را انتخاب می‌کند، ضریب درس شیمی بسیار بالاتر است. اما تعداد این نوع رشته‌ها بسیار کم است و شما اساس را برهمان فرمول پیشنهادی اولیه بگذارید.

فرق ضرایب در کنکور همه ی با کنکور آزاد

در کنکور ریاضی همه ی ضریب فیزیک ۳، ریاضی ۴ و شیمی ۲ می‌باشد که با ضرایب در کنکور آزاد مفرق است. یعنی ارزش دروس ریاضی فیزیک در کنکور آزاد تا حدودی بیشتر است.

مثالی دیگر:

داوطلبی در کنکور غیرپزشکی (ریاضی) درصدهای زیر برای پیش‌بینی می‌کند، نمرات تراز متناسب با این درصدها نیز در جدول آورده شده‌است.

دروس اختصاصی

ریاضی

فیزیک

شیمی

درصد

۳۰

۷۰

۴۰

نمره تراز

۶۲۶۰

۶۹۷۰

۶۰۸۰

نمره تراز کل چگونه محاسبه می‌شود؟

۴/ (نمره تراز عمومی + نمره تراز اختصاصی (۳) )

مثلاً اگر فردی نمره تراز عمومی مساوی ۵۷۰۰ و نمره تراز اختصاصی مساوی ۶۴۰۰ باشد، تراز کل به‌شکل زیر خواهد بود.

۴/ (۵۷۰۰ + ۶۴۰۰ (۳) )

نمره تراز کل در واقع بهترین معیار وهمان عددی است که سرنوشت شما را معین می‌کند. همان گونه که می‌بینید نقش تراز اختصاصی در تعیین نمره کل ۳ مساوی نمره عمومی می‌باشد. این بیانگر اهمیت بسیار بیشتر دروس اختصاصی نسبت به دروس عمومی است.

چه طور نمره را در هردرس پیش‌بینی کنیم؟

همان گونه که قبلاً گفتیم انتخاب رشته شما در دی‌ماه است در حالیکه امتحان شما در تیرماه سال بعد برگزار می‌شود.

پس باید به طریقی نمره خود را پیش‌بینی کنید. از چند معیار می‌توان مصرف کرد نمراتی که فرد در این دروس در سال‌های قبل گرفته‌است یا نمرات این فرد در کنکورهای آزمایشی و از تمام مهمتر میزان وقتی که این فرد برای این دروس اختصاص خواهد داد.

جهت مثال اگر نمره فیزیک شما در دبیرستان حدود ۱۶، ۱۷ بوده و در کنکورهای آزمایشی درصدهای شما در حدود ۵۰، ۶۰ می‌باشد پیش‌بینی درصد ۴۵، ۵۰ پیش‌بینی معقاما است.

پیش‌بینی نمرات نیازمند دقت زیاد است.

کاملاً واضح است که این پیش‌بینی شما ممکن است دارای خطاهایی باشد، به همین جهت در ادامه با راهبردهایی آشنا خواهید شد که خطاهای شما را به حداقل برساند.

تجربه ما در سال‌های پیش نشان می‌دهد که اکثر دانش‌آموزان نمرات خود را بیش از توانایی پیش‌بینی می‌کنند.

به‌همین جهت توصیه ما این است که بعد از پیش‌بینی نمره تراز کل، بسته به شرایط حدود ۳۰۰ واحد از آن کم کنید، مثلاً اگر نمره تراز خود را با فرمول ۶۴۰۰ به‌دست آورده‌اید، نمره تراز از ۶۱۰۰ را درنظر بگیرید.

نمره تراز لازم جهت قبولی در رشته‌های مختلف:

در ابتـدا ما جدول مربـوط به رشته‌هـای غیـرپزشکـی

(ریاضی) و پس رشته‌های کنکور پزشکی را می‌آوریم.

جدول نمرات تراز رشته‌های تمام‌ رشته ریاضی برای شهر تهران شهرهای حوالی آن.

رشته‌های دارای نمرات تراز پرنوسان جهت قب اما

رشته شهر

ترازسال

۸۱

ترازسال

۸۰

ترازسال

۷۹

زیست‌سلولی‌مولکولی‌کرج

۶۱۱۶

۶۴۸۵

۶۳۱۷

در چنین رشته‌هایی خوبتر است شما عدد بالاتر رادرنظر بگیرید، یعنی ۶۴۸۵٫ یعنی فرض را جهت ن بگذارید که جهت قبولی در این رشته به نمره ترازی درحد ۶۴۰۰ نیاز است.

انتخاب رشته برای فردی با تراز پیش‌بینی شده ۷۰۰۰ در رشته ریاضی.

فرض کنیم با داوطلبی ممتازی مواجه هستیم تراز قابل پیش‌بینی جهت او ۷۰۰۰ می‌باشد.

پیشنهاد ما به او این است که، در انتخاب اول تمام‌ رشته‌ای که انتخاب می‌کند ترازی در حدود ۶۸۰۰ الی ۷۰۰۰ داشته باشد. اما مشکل این‌جاست که ممکن‌است این فرد در پیش‌بینی غلط کرده باشد و نمره او حتی تا میزان ۶۲۰۰ افت کند.

به‌همین منظور برای رشته اول پاره‌ رشته‌ای را درنظر می‌گیریم که ترازی در حدود ۶۲۰۰ داشته باشد.

جهت مثال گزینش ‌های زیر جهت شخص مذکور انتخاب ‌های مناسبی است.

گزینش اول تمام‌وقت………. مکانیک جامدات تهران مرکز با نمره تراز حدود ۶۸۰۰

انتخاب اول پاره‌وقت………. برق مخابرات شهر ری با نمره تراز از حدود ۶۲۰۰

اگر این شخص به نمره تراز بالای ۶۸۰۰ رسید که در هر دو رشته قبول می‌شود.

اما درصورتی که به این نمره نرسد حتی درصورت افت تا ۶۲۰۰ نیز در رشته برق مخابرات شهرری قبول می‌شود.

برای گزینش ‌های دوم به‌بعد این شخص باید رشته‌هایی را گزینش کند که نمره تراز آنها درصورت گزینش اول درحدود ۵۴۰۰ الی ۵۵۰۰ باشد. یعنی گزینش ‌هایی بسیار پایین‌تر از انتخاب اول.

به‌همین دلیل است که می‌گوییم، گزینش دوم به بعد تقریباً بی‌تاثیر است تمام تمرکز شما باید روی انتخاب ‌های اول باشد.

گزینش رشته برای فردی با نمره تراز پیش‌بینی شده ۶۶۰۰ در رشته ریاضی

چنانچه نمره تراز پیش‌بینی شده برای فرد در حدود ۶۶۰۰ باشد، بهتر این است که گزینش دست بالا جهت او در پاره‌زمان و انتخاب دست پایین در تمام‌ باشد.

برای این فرد بهتر است، رشته‌ای بالاتر از حدود ۶۶۰۰ باشد، خوب این است که انتخاب دست بالا برای او در پاره‌وقت و گزینش دست پایین در تمام‌زمان باشد.

جهت این شخص بهتراست، رشته‌ای بالاتر از حدود ۶۶۰۰ را در پاره‌وقت و رشته‌ای بالاتر از در حدود ۶۰۰۰ را در تمام‌ گزینش کند. مثلاً:

گزینش اول پاره‌وقت………. سخت‌افزار تهران مرکز با ترازی در حدود ۶۶۵۰

گزینش اول پاره‌وقت………. مهندسی نساجی شهر ری با ترازی در حدود ۵۹۵۰

درصورت افت نمره فرد تا میزان ۶۰۰۰ هم این شخص در رشته مهندسی نساجی قبول خواهد شد.

انتخاب رشته برای فردی با نمره تراز پیش‌بینی شده در حدود ۶۰۰۰ در رشته ریاضی

مناسب‌ترین انتخاب ‌هاجهت این فرد به شکل زیر است:

گزینش اول پاره‌وقت………. رشته‌ای بالاتر از حدود ۶۰۰۰ مثل مهندسی نساجی شهرری

گزینش اول تمام‌وقت………. رشته‌ای با نمره تراز در حدود ۵۵۰۰ مثل مهندسی معدن ـ استخراج معدن ـ تهران جنوب

انتخاب دوم، تله‌ای وحشتناک است.

به مثال زیر دقت کنید:

داوطلبی ترتیب زیر را برای گزینش رشته درنظر گرفته است.

انتخاب اول تمام‌وقت………. مهندسی عمران ـ عمران تهران

گزینش دوم تمام‌وقت………. مهندسی مکانیک ـ سیالات سمنان

تراز لازم برای قباما در رشته مهندسی عمران تهران به‌عنوان رشته اول حدود ۶۷۰۰ است.

تراز لازم برای قباما در رشته مهندسی مکانیک سیالات سمنان حدود حدود ۵۷۰۰ می‌باشد، به‌شرطی که این رشته به‌عنوان رشته اول انتخاب کنید، نه رشته دوم، چنانچه این رشته به‌عنوان رشته دوم گزینش شود، نمره تراز در حدود ۶۷۵۰ جهت قب اما در آن لازم است. به همین دلیل در انتخاب بالا، انتخاب دوم یک گزینش سوخته است.

اگر آن فرد نمره‌ای مساوی ۶۵۰۰ به‌دست آورد، نه در انتخاب اول نه در گزینش دوم قبول نمی‌شود. درحالی‌که نمره ۶۵۰۰ نمره بسیاربهتر ی است. مثلاً چنانچه این فرد رشته معماری قزوین را به‌عنوان رشته اول چنانچه گزینش می‌کرد به اقطعا ل ۹۰ درصد قبول می‌باشد. (نمره تراز انتخاب اول برای معماری قزوین حدود ۶۴۵۰ می‌باشد.)

محاسبه نمره تراز در رشته پزشکی

در رشته پزشکی محاسبه نمره تراز دروس عمومی مانند رشته ریاضی است.

محاسبه تراز اختصاصی در کنکور آزمایشی:

دقت کنید که تراز دروس در کنکور همه ی با آزاد در بعضی مسائل مفرق است.

یک کارنامه فرضی

جهت شخصی با درصدهای زیر تراز اختصاصی را محاسبه کنید. (با توجه به جداول نمرات تراز جهت رشته‌های پزشکی)

زیست‌شناسی

فیزیک

شیمی

ریاضی

۷۵

۵۰

۷۰

۴۰

۶۱۰۰

۶۳۴۰

۶۸۷۵

۶۵۵۰

محاسبه ترازکل از روی تراز عمومی اختصاصی مانند رشته ریاضی است.

انتخاب رشته برای فردی با تراز پیش‌بینی شده ۷۰۰۰ در کنکور پزشکی

این شخص بهتر است به‌صورت زیر انتخاب رشته کند:

کنکور پزشکی………. رشته‌ای با تراز حدود ۷۰۰۰ مانند داروسازی تهران

تجربی پاره‌وقت………. رشته‌ای با تراز حدود ۶۳۰۰ مانند رشته شیمی کاربردی تهران شمال تجربی تمام‌وقت………. رشته‌ای با تراز حدود ۶۰۰۰ مانند مهندسی منابع طبیعی ـ شیلات ـ تهران شمال

حال اگر نمره فرد حتی تا میزان ۶۰۰۰ افت کند نیز می‌تواند در رشته مهندسی منابع طبیعی قبول شود.

اما ضروری به ذکراست که کنکور تجربی ( غیرپزشکی) پزشکی از هم جدا و به فاصله یک هفته برگزار می شود. ولی ما در اینجا مجبور هستیم که سطح علمی در دو آزمون را یکسان درنظر بگیریم.

انتخاب رشته جهت فردی با نمره تراز حدود ۶۴۰۰ در کنکور پزشکی.

جهت این فرد بهترین گزینش به‌صورت زیر است:

کنکور پزشکی………. رشته‌ای با تراز حدود ۶۴۰۰ مانند علوم تغذیه تهران علوم تحقیقات

تجربی پاره‌وقت………. رشته‌ای با تراز حدود ۵۷۰۰ مانند شیمی کاربردی ساوه

گزینش رشته برای داوطلب خانم در کنکور پزشکی و تجربی با تراز پیش‌بینی شده حدود ۶۰۰۰

بهترین گزینش به‌صورت زیر می‌باشد:

انتخـاب اول پزشکی………. مامایـی تهران پزشکی (با تـراز حدود ۶۰۰۰)

گزینش اول تمام‌زمان تجربی………. مهندسی منابع طبیعی کرج (با تراز حدود ۵۷۰۰)

انتخاب پاره‌ تجربی………. مهندسی کشاورزی ـ زراعت شهرری (با تراز حدود ۵۰۰۰)

نکاتی در مورد گزینش رشته در رشته آدم ی

داوطلبان رشته آدم ی باید در دو گروه آزمایشی یعنی مجموعه سه یا چهار در کنکور آزاد شرکت کنند.

در مجموعه ۳ رشته‌هایی مانند حقوق، ادبیات فارسی، الهیات و فلسفه رشته‌های اصلی می باشند .

در مجموع ۴ رشته‌هایی مانند مدیریت، روانشناسی، حسابداری و… رشته‌های اصلی می باشند .

اگر شما در مجموعه ۳ شرکت کنید، دروس اختصاصی دارای ضریب حاوی دروس زیر می‌باشد:

تاریخ و جغرافی، علوم‌اجتماعی، فلسفه، روانشناسی، ادبیات اختصاصی وعربی اختصاصی خواهد بود.

بناجهت ن انتخاب یکی از این دومجموعه کاملاً بستگی به شرایط شما دارد.

برای مثال چنانچه شما کاملاً علاقمند به رشته حقوق هستید بر دروس ادبیات وعربی اختصاصی کاملاً مسلط هستید و برعکس در دروس ریاضی و اقتصاد ضعیف، بهتر است که در مجموعه ۳ شرکت کنید.

سخن آخر

جهت بهترین گزینش ، بهترین راهکار، مشورت و کمک گرفتن هرچه بیشتر از دیگران است.

تجربه دوست ها خود را در سال‌های قبل به‌کار بگیرید، تا میزان ممکن با دانشجویان در حال تحصیل مشورت کرده نظر آنها را بپرسید.

هرچقدر این مشورت‌ها دقیق‌تر انتخاب شما بهتر راه رسیدن به دانشگاه نزدیک‌تر.

در انتخاب های اصلی، گول ستاره ها را نخورید!

دانشگاه آزاد در توضیح علت ستاره‌دار شدن بعضی رشته‌ها می‌گوید: «بر طبق آمار ثبت‌نام‌شدگان سال‌های قدیم و برای جلوگیری از تضییع حق گزینش داوطلبان در سمت راست بعضی از رشته‌ / شهرها که تعداد داوطلبان آنها درحدی است که ظرفیت آن رشته / شهرها در وهله اول تکمیل می‌شود و به انتخاب ‌های دوم به بعد نمی‌رسد، علامت (*) درج شده‌است‌تاداوطلبان، این‌رشته / شهرهارا به‌عنوان رشته / شهرهای دوم به بعدخود گزینش ننمایند.»

از همین دلیل می‌شود دریافت که ظرفیت رشته / شهرهای غیرستاره‌ای در وهله اول تکمیل نمی‌شود و به همین دلیل اگر داوطلبی یکی از این رشته / شهرها را در انتخاب اول خود قرار دهد ؛ بعد از کسب نمره‌ی حدنصاب قبولی، در همان گزینش وهله ‌ی اول دانشگاه می‌تواند پذیرفته شده و در واقع شانس قب اما خود را به مراتب افزایش خواهد داد. پس خلاصه کلام این که:

اگر می‌خواهید فقط شانس قباما خود را افزایش دهید، در گزینش ‌های اولتان بروید سراغ رشته‌های غیر ستاره‌دار.

۱ ـ رشته‌های ستاره‌دار را فقط می‌توانید در اولویت نخست انتخاب کنید: در واقع با انتخاب این رشته‌ها در اولویت دوم دوم به بعد در گزینش متغیر دانشگاه شرکت داده نمی‌شوند.

۲ ـ‌ رشته‌های پاره‌زمان را باید از همان مجموعه‌ای گزینش کنید که رشته‌های تمام‌ را انتخاب کرده‌اید. مثلاً نمی‌توانید در تمام‌وقت، «مهندسی عمران ـ عمران» در پاره‌وقت
«مهندسی کشاورزی ـ باغبانی» را انتخاب کنید چرا که «مهندسی عمران ـ عمران» رشته‌ای از مجموعه‌ی «۱» و «مهندسی کشاورزی ـ باغبانی» رشته‌ای از مجموعه‌ی «۲» محسوب می‌گرددویایک داوطلب رشته‌ی علوم‌آدم ی نمی‌تواند در تمام‌ «مدیریت صنعتی» در پاره‌ «زبان ادبیات‌فارسی» را انتخاب کند. جهت چه که ااما از مجموعه‌ی «۴» و دومی از مجموعه‌ی «۳» است (همان گونه که می‌دانید، منظور از «مجموعه» رشته‌هایی از یک گروه می‌باشد که مواد آزمون آنها یکسان است، جهت آشنایی بیشتر با مواد امتحانی و ضرایب دروس پایه و اختصاصی رشته‌ها به تفکیک مجموعه و زیرمجموعه دفترچه‌ی راهنمای آزمون همه ی سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایید.)

۳ ـ در کنارهر «شهر / رشته» جنس پذیرش با کد ۱، ۲، ۳ معین شده (۱ = زن، ۲ = مرد، ۳ = زن مرد). در تعیین رشته باید به این کدها نیز توجه کرد، مثلاً در واحددانشگاهی تهران جنوب، مهندسی برق مهندسی عمران و مهندسی مکانیک و مهندسی معدن و مدیریت صنعتی کد ۲ دارند یعنی دانش‌آموزان دختر نمی‌توانند آنها را انتخاب کنند یا در واحد دانشگاهی تهران پزشکی، رشته‌های پرستاری، بهداشت‌خانواده ومامایی کد ۱ دارند، یعنی دانش‌آموزان پسر نمی‌توانند آنها را انتخاب کنند.

۴ ـ‌ پذیرش‌داوطلبان دختر و پسر بومی در دفترچه راهنمای دانشگاه آزاد به صورت کامل توضیح داده شده است. لذا ضروری است با تذکر به نحوه پذیرش نسبت به تکمیل مدارک کار گردد.

o تذکر: داوطلب بومی به فردی اطلاق می‌شود که حداقل یکی از این ۳ شرط را دارا باشد:

سه سال انتها تحصیـلات وی در دوره‌ی نظـام قدیـم مبوسیله ه پیش‌دانشگاهی نظام‌جدید در یکی از مناطق تابعه‌ی استان مربوطه باشد.
مکان تولد وی بر طبق شناسنامه در یکی از شهرها مناطق تابعه‌ی استان باشد.
محـل سکونـت داوطلب یا والدیـن داوطلب قبل از پذیرفته شدن در آزمون در محدوده‌ی استان مربوطه باشد.

۵ ـ در رشته‌های پاره‌وقت، تنها داوطلبان بومی استان پذیرفته می‌شوند.

قبول‌شدگان ذخیره‌هایی که اسامی آنان اعلام شده است، باید شخصاً طبق زمان‌بندی اعلام شده به واحد دانشگاهی مربوط مراجعه نمایند. عدم مراجعه قبول‌شدگان ذخیره‌ها در روز و ساعت مقرر به منزله انصراف از ثبت‌نام آن تلقی شده بعداً هیچ‌گونه اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

لازم به تذکر است، پذیرفته‌شدگان واحدهای تهران جنوب تهران مرکزی باید جهت شرکت در جلسه توجیهی و اطلاع از شرایط ثبت‌نام، بر اساس زمان‌بندی اعلام شده به محل مربوطه مراجعه نمایند. همچنین ٌ ثبت‌نام قطعی آنان از طرف واحد دانشگاهی به آنها اعلام خواهد شد.

اعلام‌شدگان ذخیره کلیه رشته‌های علوم پزشکی باید در روزهای تعیین شده، به واحدهای دانشگاهی مراجعه کرده آمادگی را کتباً طبق فرم مخصوص و در قبال دریافت رسید از مسوولین مربوط، جهت ثبت‌نام اعلام نمایند.

پرونده کلیه پذیرفته‌شدگان علمی آزمون‌های همه ی جهت احراز صلاحیت‌های عمومی تحت‌بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه آن متعاقباً حداکثر ظرف مدت یک‌ماه از طرف دفتر گزینش صلاحیت‌های عمومی سازمان مرکزی به اطلاع واحدهای دانشگاهی خواهد رسید.

داوطلبانی که در آزمون‌های همه ی دانشگاه‌های آزاد اسلامی در رشته‌های غیرپزشکی،علوم پزشکی پاره‌ شرکت می‌کنند و در بیش از یک آزمون پذیرفته می‌شوند به گزینش خود فقط حق ثبت‌نام ادامه تحصیل در یک رشته تحصیلی را خواهند داشت.

دانشجویان غیرمشمول وظیفه عمومی «برادران دارای کارت پایان خدمت» که به منظور انتقال، تغییر رشته و یا تغییر مقطع در آزمون مجدد شرکت کرده و پذیرفته می‌شوند. لازم ‌است ضمن مراجعه به واحد اولیه ارایه برگی که در آن نام آنها درج می‌شود درخواست تسویه حساب کرده بعد از پرداخت هزینه‌های مربوط مدارک تحصیلی را دریافت و جهت ثبت‌نام به واحد مقصد مراجعه نمایند.

دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی با تکمیل فرم مربوط، متعهد می‌شوند بعد از گذاندن دروس علوم پایه، به هر واحدی که دانشگاه با توجه به امکانات از نظر آموزش ی و بیمارستانی برای ادامه تحصیل به آنان تعیین اعلام می‌نماید. منتقل شده و ادامه تحصیل دهند حق هیچ‌گونه اعتراضی در این مورد نداشته باشند.

در پذیرفته‌شدگان برخی از رشته‌ها، مانند: پرستاری، مامایی، مهندسی دریا «دریانوردی» که دارای شرایط پذیرش ویژه‌ای از لحاظ قد مناسب «جهت پذیرفته‌شدگان رشته‌های مامایی پرستاری» برخورداری از سلامت کامل جسمانی روانی نداشتن نقص عضو باشند، درصورت دارا بودن شرایط ضروری ثبت‌نام به‌عمل خواهد آمد. از پذیرفته‌شدگان رشته‌های گروه علوم پزشکی، گروه هنر وزبان‌های خارجی الهیات معارف اسلامی علاوه بر گزینش صلاحیت‌های عمومی، گزینش اخلاقی جداگانه نیز به‌عمل خواهد آمد.

شروع کلاس‌های درس هر واحد دانشگاهی با توجه به امکانات راهنمای ی در مهرماه بهمن‌ماه هر سال و تشکیل کلاس در صبح عصر هر دو زمان خواهد بود.

واحدهای دانشگاهی به‌منظور تأمین هزینه‌های ثابت سرمایه‌ای خود در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دام‌پزشکی در مقطع دکترای حرفه‌ای می‌توانند به ثبت‌نام، علاوه بر دریافت شهریه ثابت متغیر نیم‌سال اول، شهریه ثابت سه نیم سال متوالی دیگر را که مربوط به دوره‌ علوم پایه رشته‌های مزبور می‌باشد، یک‌جا مطالبه و درصورت دریافت به حساب شهریه نیم‌سال‌های آینده دانشجو منظور نمایند.

دانلود نمونه سوال,دانلود نمونه سوالات اخبار دانشگاه آزاد,دانشگاه پيام نور,آزمون سراسري, نمونه سوالات درسي دانشگاهي,اخبار دانشگاههاي سراسر كشور

ارزان
دانلود آهنگ جدید
نمونه سوالات
دانلود فیلم بزرگسال
دانلود آهنگ جدید ایرانی
عاشقانه
کاشمر
نسیم سافت
یکم عاشقانه
یکم عاشقانهکاشمردانلود آهنگ جدیدکلی فروشیسئو و بهينه سازيدانلود آهنگ جديدسايت تفريحي و سرگرمينسيم سافتنمونه سوال امتحان
دانلود آهنگ جدید ایرانی